Sözcü Plus Giriş

Dikkat! İş arkadaşınız olabilir

Çinli bir firmanın geliştirerek Türkiye'de de satışa sunduğu Sanbot adlı robotun; satış, parakende, güvenlik, eğitim, sağlık, otelcilik gibi bir çok sektörde kullanılması planlanıyor.

null
Güncellenme: 00:20, 21/07/2017
Dikkat! İş arkadaşınız olabilir

İnsan ve nesneleri tanıyabilen; izleme,konuşmayı algılama,yüz tanıma gibi özellikleri olan Sanbot’un ayrıca projeksiyondan görüntü oynatma, müzik çalıp dans etme gibi eğlenceli yönleri de bulunuyor.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Robotun tanıtımı  Beyoğlu’nda yapıldı. Sanbot’u özellikle satış ve parekende de kullanılmak üzere geliştirilmiş bir robot olarak tanıtan Pro ITS Akıllı Ulaşım Sistemleri Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Aydemir, Robot Sambot’un, üzerinde kendi yazılım platformu bulunduğunu ve  insanlara farklı mesajlar verebilecek yetenekte olduğunu söyledi. Aydemir, “Gülümseyebilen, insanları gördüğünde başını sallayabilen, insanlara farklı mesajlar verebilen bir robot. İyi bir satış elemanı, iyi bir güvenlik elemanı, iyi bir hastane görevlisi, iyi bir resepsiyonist, iyi bir arkadaş olarak bile kullanabilirsiniz.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Üzerindeki projektör aracılığıyla bilgileri aktarabiliyorsunuz ve onu bir sunucu olarak kullanabiliyorsunuz” dedi. Robotların artık hayatımıza girmeye başladığını ve bunu durdurmamızın mümkün olmadığını vurgulayan Coşkun Aydemir, ” Belki 100 kişiden 2 kişinin işini almış olacağız ama diğer taraftan daha kaliteli daha kalifikasyonlu insanlara iş verme durumumuz var. Bence bu sanayi devrimi gibi birşey. Robotun devrimini ben hiç o kadar küçümsemiyorum” diyerek robotların günümüzde ve yakın gelecekte hayatımızı nasıl etkileyebileceği konusuna değindi.  Sabot’un Türkiye’de yaklaşık 15 bin Amerikan Doları satış fiyatıyla piyasaya sürüleceği belirtiliyor. DHA

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Yayınlanma Tarihi:23:12,