Dünyanın en hızlı uçağının inanılmaz görüntüleri yayınlandı

Süpersonik bir uçak yapmak insanlara yetmiyor, şimdi de hipersonik bir uçak üzerinde çalışıyorlar...

Dünyanın en hızlı uçağının inanılmaz görüntüleri yayınlandı

En büyük havacılık firmalarından ABD kökenli Lockheed Martin dünyanın ilk hipersonik uçağı olacak SR-72 üzerine çalıştığını açıkladı. NASA ise bu haberin üzerine şimdiye kadar dünyanın en hızlı uçağı olarak bilinen SR-71 Blackbird'ün hiç görülmemiş iki videosunu YouTube'da yayınladı. 1950'lerde gizli şekilde tasarlanan ve 1960'larda üretilen SR-71 Blackbird, 1964'den 1998'e dek keşif ve istihbarat görevlerinde yer aldı.

NASA'nın sessiz süpersonik uçak projesinde ilk prototip 2021'de

SR-71 Blackbird'e dünyanın en hızlı uçağı denilmesinin sebebi, sesin üç katı hıza yani Mach 3'e (saatte 3 bin 540 kilometre) çıkabilmesi. Bu kara uçak New York'dan Londra'ya 54 dakikada gidebilecek kadar hızlı. Uçağın maksimum servis tavanı 26 bin metre. İki kişilik uçaktan sadece 32 adet üretildi çünkü her birinin ABD Hava Kuvvetleri'ne maliyeti 34 milyon dolar ediyordu. 12 tanesi çeşitli kazalarda kaybedilmiş ama hiçbiri düşmana yakalanmamış. Yeni üretilecek SR-72 ise sesin 6 kat üzerine çıkabilecek, yani Mach 6'ya. Bu da saatte 7 bin 400 kilometre hız anlamına geliyor.
NASA 1998'da yüksek irtifa araştırmaları yapmak için ABD Hava Kuvvetleri'nden üç adet SR-71 ödünç almış. Uçağın atmosferin sınırlarına kadar gidebilmesi onu aerodinamik, itiş sistemleri, mekanik/elektronik, ısı yalıtım, yeni materyaller, yüksek hız ve atmosferik denemeler gibi alanlarda ideal bir platform haline getiriyor.

Katlanan kanatlı kişisel amfibik uçak: ICON A5 İlginizi Çekebilir Katlanan kanatlı kişisel amfibik uçak: ICON A5