Sözcü Plus Giriş

Evrim tarihi değişti mi? Yeni bulgu her şeyi değiştiriyor mu?

Çin’de bulunan bir kafatasını inceleyen bilim insanları, ‘insanlığın evrimi Afrika ile birlikte Asya’da da başlamış olabileceği’ yargısına ulaştı. Şu ana kadar ki veriler doğrultusunda insan türünün 200 bin yıl önce Afrika’da ortaya çıktığına inanılıyordu. Evrimin Tarihi değişiyor mu? İşte ayrıntılar...

13:18 -
Evrim tarihi değişti mi? Yeni bulgu her şeyi değiştiriyor mu?

Çoğu antropolog ve bilim insanı, insan türünün 200 bin yıl önce Afrika'da ortaya çıktığına ve yaklaşık 80 bin insanın Afrika'dan ayrılarak dünyanın çeşitli yerlerine yerleştiğine ve böylece insan soyunun yayıldığına inanıyor. Fakat Çin'de bulunan yeni kafatası, insan soyu özelliklerinin önemli bir kısmının Asya'da oluştuğunu gösteriyor. Evrimin Tarihi değişiyor mu? Ayrıntılar haberimizde…

‘İLK İNSAN AFRİKA'DA YAŞAMAMIŞ OLABİLİR'

On yıllardır çeşitli bilim insanı tarafından tartışılan bu teori, ‘Afrika'da oluşan ilk insan soyunun dünyanın çeşitli bölgelerine yayılıp benzer karakteristik özellikler göstermesine karşılık, hem Afrika hem de Asya'da ortaya çıkan insan soyunun farklı bölgelerde yaşasalar da benzer karakteristiklere sahip olduğunu' savunuyor.

Çin'de bulunan ve “Dali kafatası” olarak bilinen kafatası, 260 bin yıl önce Asya'da yaşamış olan bir insana ait. Şu anki insan soyu homo sapiensin atası olarak da bilinen homo erectus türüne ait olan kafatasıyla ilgili Çinli bilim insanı Xinzhi Wu ve ABD'li bilim insanı Sheela Athreya, ‘ilk insanın Afrika'da yaşamadığını' düşünüyor.

Yayınladıkları son araştırma yazısında bilim insanları, Afrika'da ve diğer bölgelerde ortaya çıkan insan türlerinin genetik bir akışla benzer karakteristiklere sahip olabileceğini ve bu durumun “farklı bölge ve zamanlarda değişik kapasitelerde yapılan katkılara neden olduğunu” söylüyor.

Araştırmanın ardından bilim insanları, Fas'ta bulunan kafatasıyla Dali kafatasını karşılaştırarak, Çin'de ve diğer bölgelerde ortaya çıkan ilk insanlara ait benzerlik ve farklılıkları belirlemeyi hedefliyor.

İLGİLİ HABER‘Evrime karşı değiliz, Darwin'i de öğreteceğiz'‘Evrime karşı değiliz, Darwin'i de öğreteceğiz'

 

İLGİLİ HABERYılan ve örümcek korkusunun sebebi evrimYılan ve örümcek korkusunun sebebi evrim

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:17 20.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more