Sözcü Plus Giriş

Facebook’tan silmeniz gereken 10 şey

Facebook sizin hakkınızda neredeyse sizden çok şey biliyor. Peki bunun neden olduğunu hiç düşündünüz mü?

Güncellenme: 17:57, 15/05/2017
Facebook’tan silmeniz gereken 10 şey

Şu ana kadar Facebook’un size bir şeyler satmaya çalışan sofistike bir platform olduğunu fark etmişsinizdir. Reklamcılar ona para veriyorlar çünkü Facebook sizin hakkınızda birçok bilgiye sahip. Bunların hepsini ise siz kendi isteğinizle veriyorsunuz. Sizin kim olduğunuzu biliyor böylece size bir şeyleri daha rahat satabiliyor.

Facebook’u 2009 yılından beri kimse insanlarla normal yollardan arkadaşlık yapmak için kullanmıyor. Mesaj atıp konuşacak kadar sevmediğiniz kişilerin fotoğraflarına bakıyor, videolar izleyip komikli resimlere bakıyorsunuz.

Facebook’un sizin üzerinizdeki etkisini azaltmak için silmeniz gereken 10 tane şey var.

1) Mobil uygulama

Telefonuzda olmasının ne yararı var ki? İçinde gezdiğiniz onca saati düşünün. O sırada okuyabileceğiniz kitapları, tanışabileceğiniz insanları ve yapabileceğiniz birçok şeyi bir düşünün.

1

Facebook uygulaması sizin lokasyonunuzu her gittiğiniz yerde kayıt altına alıyor. Buna ne gerek var? Ayrıca sadece telefonunuzda olduğundan hızlıca şarjınızı bitiriyor.

2) Telefon numaranız

Öncelikle, böyle bir şeyi birçoğunu gerçekten tanımadığınız yüzlerce kişiye neden gösteriyorsunuz? İkincisi ise, Facebook sizin internetinizin anasayfası olmak istiyor. Hatta bütün dünya internetinin…

2

Telefon numarası gibi kişisel bir bilgiyi verip ona neden yardım edesiniz ki? Özellikle Facebook’un sizin bilgilerinizin gizliliğine dikkat etmediğini söylemesinden sonra…

3) Arkadaşlarınız gerçekten arkadaşınız değil

Araştırmacılara göre, aşağı yukarı 150 kadar ilişkiyi stabil olarak hayatımızda barındırabiliyoruz. Zaten listenizde bulunan ‘arkadaşlar’ınızın kaçıyla düzenli olarak konuşuyorsunuz?

3

Sokakta gördüğünüzde selam verip konuşmadığınız insanlarla internet üzerinden ilişki sürdürmenin çok da anlamı yok.

4) Facebook’un sizin hakkında bildiği her şey reklam için

New Statesman’ın yaptığı habere göre Facebook sizinle ilgili çok şey biliyor ve hepsi sadece doğru reklamı sağlamak için.

4

Reklam tercihleriniz bir sayfada toplanıyor ve isterseniz siz de görebiliyorsunuz. Her şeyi silip verdiğiniz bütün izinleri iptal etmeye çalışın.

5) Yüz tanıma özelliği

5
Fotoğrafınız eklendiği anda yüz tanıma sayesinde arkadaşlarınız tarafından fotoğrafa etiketlenebiliyorsunuz. Bu birçok yanlış kişinin yüzünüze biraz benzemesiyle birlikte hayatınızın bitmesi anlamına gelebilir. Bunu buradan değiştirebilirsiniz.

6) Fotoğraflara koyduğunuz lokasyon etiketi

6
Birkaç yıl önce lokasyon etiketleyen bir suçlu, bu sebepten ötürü yakalanmıştı. Tabi ki siz suçlu değilsiniz. Özellikle evinizin lokasyonunu etiketlemeyin ki insanlar tam olarak nerede yaşadığınızı bilmesin. Bunun nedenlerini açıklamamıza hiç gerek yok.

7) İlişki durumunuz

7
Bütün listenizin ilişki durumunuzu bilmesi gurur verici bir şey. O yüzden güzel bir ilişkinizin olduğunu herkese duyurmak hoşunuza gidiyor olabilir. Peki ya bu ilişki biterse? İşte o zaman herkes sizin bir aşk acısı içinde olduğunuzu bilecek. En iyisi bu sizin özeliniz olarak kalsın, zaten yakınınızdaki insanlar her şekilde yanınızda olacaktır.

8) Havalimanı bildirimleri

8
Bunun nasıl bir kötü yanı olabilir diyorsanız açıklayalım. Tatil yaptığınız yerde veya havalimanında soyulursanız, sigorta firmaları kayıplarınızı karşılamayacaktır. Çünkü lokasyon etiketi yaparak hırsızlara nerede olduğunuzu söylediniz ve bu yüzden soyulmanızın tek suçlusu sizsiniz. Bunu biz değil sigorta firmaları diyor…

9) Kredi kartı detaylarınız

9

Listenin 9. sırasında kendine yer buluyor kredi kartı detaylarınız. Bunun nedeni ise saydığımız bunca şeyden sonra aslında bazılarını çoktan bu liste bitmeden sildiğinizi düşündüğümüzden. Kredi kartı detaylarınızı Facebook’a vermeyin, verdiyseniz de silin…

10) Doğum gününüz

Biliyoruz, birçok insandan gelen doğum günü mesajları sizin için özel olan o günü daha da özel yapabilir. Açıkçası o kadar insanın Facebook üzerinden görmediği takdirde doğum gününüzü kutlayacağını sanmıyoruz.

10

Bırakın doğum gününüzü sizi gerçekten sevenler kutlasın. Böylece kimlik hırsızları da sizinle uğraşmak yerine doğum günü detaylarını verenlere yönelir.

Daha farklı Başka Şeyler içerikleri için aşağıdaki haberlerimize de bakın:

İlginizi ÇekebilirBunu yapıyorsanız herkesten daha zeki olabilirsinizBunu yapıyorsanız herkesten daha zeki olabilirsiniz

 

İlginizi ÇekebilirSosyal medyadan servet kazanıyorSosyal medyadan servet kazanıyor

 

İlginizi ÇekebilirBu şirketlerin stajyerlere verdiği maaşlara inanamayacaksınız!Bu şirketlerin stajyerlere verdiği maaşlara inanamayacaksınız!
Yayınlanma Tarihi:17:33,