Fidye virüsü telefonlara sıçradı!

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarları etkileyen fidye virüsü, şimdi de Android işletim sistemleri üzerinde ortaya çıktı. Fidye virüsünden korunmak için gerekenler neler?

Fidye virüsü telefonlara sıçradı!

Google’ın işletim sistemi Android özellikle mobil cihazlar üzerinde kullanılıyor ve dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olarak göze çarpıyor. Son dönemlerde birçok alanı etkileyen fidye virüsü şimdi de Android’i etkilemeye başladı. Basit bir mantıkla ilerleyen virüs, telefonunuzdaki tüm verileri şifreliyor.

TELEFONU BOZMADAN ÖNEMLİ DOSYALARI ŞİFRELİYOR

Android işletim sistemleri içerisindeki sistem dosyalarını ayırt eden virüs, cihazın çalışmasını engelleyecek dosyalarına dokunmuyor ve sadece kişisel dosyaları şifreliyor. Şifreledikleri cihazlardan şifreyi çözmek için 5 dolar kadar bir ödeme talep eden virüs ilginç şekilde hızla yayılıyor.

NEREDEN BULAŞTIĞI BİLİNMİYOR

Google Play’den virüsün bulaşıp bulaşmadığı bilinmiyor fakat harici depolama aygıtları (hafıza kartı, USB bellek) büyük tehlike içeriyor.

Fidye yazılımı 'WannaCry' 70'ten fazla ülkede binlerce bilgisayarı etkiliyor İlginizi Çekebilir Fidye yazılımı 'WannaCry' 70'ten fazla ülkede binlerce bilgisayarı etkiliyor Bu uygulama virüs dolu ve silinemiyor! İlginizi Çekebilir Bu uygulama virüs dolu ve silinemiyor!