Google Pixel XXL gelebilir

Google’ın akıllı telefon serisi Pixel’i geliştiren ekipten gelen yeni bir sızıntı, dev ekranlı bir Pixel modelinin habercisi olabilir.

Google Pixel XXL gelebilir

Nexus 6P modeline kadar her telefonun ekranının giderek büyüdüğünü hesaba katınca, Google'ın büyük telefonları sevdiğini anlamak zor değil. Şimdi ise bu ekran büyütme sevdasının Pixel'e de yansıyabileceğini gösteren bir gelişme yaşanıyor.

Bixby nedir? Nasıl kullanılır?

Google’ın balık takıntısı ele verdi
Bu hafta çok sayıda kaynaktan gelen haberlerle Pixel 2 ve Pixel 2 XL'in Türkçe'de “turna” ve “akçıl” anlamına gelen “muskie” ve “walleye” kod adları ile geliştirildikleri ortaya çıkmıştı. Birkaç gün önce ise Droid Life, isimlerini açıklamadığı kaynaklardan aldığı bir bilgiyle, Türkçe'de “alabalık” olan “taimen” kod adına sahip üçüncü bir Pixel modelinin daha geliştirilmekte olduğunu açıkladı.

İlk bakışta anlamsız gibi görünen bu detay, Google'ın geliştirdiği telefonlara takıntılı bir şekilde balık isimlerini kod adı olarak verdiğini hesaba katınca aslında bir ipucu barındırıyor. Çünkü şu ana kadar Google’ın geliştirdiği her telefonun boyutu, kod adı olarak seçilen balığın vücut ölçüleriyle orantılı oldu.

2012 – 4.7-inch Nexus 4 (Mako)
2013 – 5-inch Nexus 5 (Hammerhead)
2014 – 6-inch Nexus 6 (Shamu)
2015 – 5.2-inch Nexus 5X (Bullhead), 5.7-inch Nexus 6P (Anger)
2016 – 5.1-inch Pixel (Sailfish), 5.5-inch Pixel XL (Marlin)

Google'ın bu isimlendirme takıntısı hakkında bilgi sahibi olmayanlar için şöyle açıklayabiliriz: Pixel 2 XL'in kod adı olan walleye, Pixel 2'nin kod adı olan muskie balığından daha büyük. Kod adına yeni ulaşılan üçüncü telefonun adı ise “taimen”, ve alabalık biyolojik olarak beklenen standart ölçüleriyle diğer iki balıktan da daha büyük.

Google'ın isimlendirme macerasını uzun zamandır takip eden teknoloji çevreleri, bu detayın yakın zamanda gelecek bir Pixel XXL modelinin habercisi olabileceğini düşünüyor. Google'ın yıllardır devam ettirdiği gelenekten kopup kopmayacağı merakla bekleniyor.

google-pixel-xxl-sdn