Sözcü Plus Giriş

Günler sonra görülmemiş büyüklükte güneş tutulması yaşanacak!

İngiltere merkezli gözlemevindendeki bilim insanlarının "tarihin en büyüğü olacak" dediği güneş tutulması için sadece günler kaldı.

10:42 -
Günler sonra görülmemiş büyüklükte güneş tutulması yaşanacak!

Ay, yaklaşık 90 dakika boyunca Güneş'in önünde kalacak ve tarihin en büyük güneş tutulması yaşanacak. Ulusal Güneş Gözlemevi, 21 Ağustos'ta tarihin en büyük güneş tutulmasının gerçekleşeceğini açıkladı.

GÜNEŞ TUTULMASI NEREDEN İZLENECEK?

Sadece ABD'den izlenebilecek tam tutulma, DKIST teleskopu ile de ölçümlenecek. Bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda, Güneş'in yarıçapının daha önce hesaplandığından çok daha büyük olduğuna dair bir araştırma ortaya koydu. Bilimsel çalışmanın sonuçları 21 Ağustos'ta ABD'den izlenebilecek “tam Güneş tutulması” esnasında ispatlanacak. Buna göre neredeyse tam 200 yıldır eksik hesaplanan Güneş'in yüzölçümü ilk defa gerçek değerlerine yakın olarak ölçülecek.

İLGİLİ HABERNASA görselleri kanıt gösterildi: Hava durumuna müdahale ediliyor!NASA görselleri kanıt gösterildi: Hava durumuna müdahale ediliyor!İLGİLİ HABERSıcaklar devam ederken önemli haber: Cep telefonunuzu ‘Güneş' çarpabilir!Sıcaklar devam ederken önemli haber: Cep telefonunuzu ‘Güneş' çarpabilir!
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more