Sözcü Plus Giriş

HBO dizisi ‘Westworld’ gerçek mi oluyor?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün araştırmasına göre, naylon bazlı yapay kas sistemi mevcut yapay kaslardan çok daha ucuza üretiliyor. Naylon bazlı yapay kas sistemi en az 100 bin kez esneme kapasitesine sahip.

15:01 -
HBO dizisi ‘Westworld’ gerçek mi oluyor?

Yapay kaslar, biyomedikal cihazlardan otomotiv teknolojisine ve hatta ileri robot sistemlerine kadar birçok alan ve uygulamada kullanılabilir.

MALİYETİ UCUZ, DAHA DA UCUZLAYABİLİR

Bilim adamları, epeyce zamandır yapay kaslar geliştiriyorlar. Genellikle elektriksel olarak tepki veren polimerlerden veya hatta karbon nano tüplerinden yapılmış bu “kaslar” gerçek kaslarla aynı tarzda hareket edebilir. Yani gerilebilir ve genişleyebilirler. Ancak şu ana kadar masrafının yüksek olması ve bazı alanlarda fazlasıyla kırılgan olmaları nedeniyle pek tercih edilmiyordu.

Ancak bu durum biraz değişti. Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) araştırmacılar, daha basit ve üretmek için daha az maliyetle yeni bir tür yapay kas yarattılar.

Araştırmacılar, bazı naylon lif türlerinin sadece ısı ile manipüle ederek yapay kaslar gibi hareket edebileceğini keşfettiler. Isıtıldıklarında, bu elyaflar uzunlamasına büzülür ancak çapları genişler ve bükülmelerine neden oluyordu. Elyaflar, bir kimyasal reaksiyon ya da elektrik olsun ısı kaynağı hakkında seçiciydi.

Araştırmacılar ısıtıcıyı ve ısıtılan fiberin özel kısmını değiştirerek, bükme işlemini istedikleri gibi düzenlediler. Sistemlerinin ömrünü tamamlamadan önce en az 100.000 kıvrılma döngüsünü tamamlayabileceğini ve saniyede en az 17 döngü hızla kıvrılıp geri çekilebileceğini iddia ediyorlar.

YAPAY ZEKA İÇİN YAPAY KURULUŞLAR

Bu MIT sistemi, kullanılmak için bekleyen sayısız potansiyel uygulamaya sahiptir. Halihazırdaki suni kas sistemleri, otomobil veya uçak teknolojisine uygulanabilir, ancak üretmek için yüksek maliyet, gerektirirdi.

Daha egzotik kullanımlar izlenebilirdi. Exosuits kesinlikle bu malzeme kullanarak geliştirilip, daha uygun fiyatlı hale getiriliyor. Diğer olası kullanım alanlarının tıbbi cihazlar üretmek olabileceği söyleniyor. Bu yapay kasların robotlara da uygulanabileceği ve bu durmun maliyeti düşürmenin yanısıra robotların onarımını da kolaylaştırabileceği düşünülüyor. Buna sebep olarak da naylonun kolayca üretilebileceği gösteriliyor.

“Ne dersiniz, ‘Westworld’ gerçek olur mu?

Kaynak: Futurism, Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more