Sözcü Plus Giriş

İnsansı robot, orkestra yönetti!

İsviçreli teknoloji şirketi ABB tarafından geliştirilen ‘YuMi’ adlı robot, İtalya’nın Pisa kentinde düzenlenen Uluslararası Robotik Festivali’nde düzenlenen konserle tanıtıldı. YuMi festivaldeki konseri yöneterek orkestra yöneten ilk yapay zeka unvanını aldı.

Güncellenme: 14:43, 13/09/2017
İnsansı robot, orkestra yönetti!

Ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli de onur konuğu olarak çağrıldığı ve solistlik yaptığı konserde ilk kez bir yapay zeka tarafından orkestra yönetildi.

yumi-ic

Lucca Filarmoni Orkestrası konserde İtalyan besteci Giuseppe Verdi'nin eserlerini çaldı. YuMi, Bocelli, ‘La donna e mobile'yi seslendirken sahne aldı. Konserin gerçekleştiği ‘Teatro Verdi'nin yöneticisi Andrea Colombni sonuçtan memnundu: “YuMi'nin hareketleri çok akıcı ve yumuşak, ses algısı ise inanılmaz yükseklikteydi.”

İNSANSI ROBOTUN ORKESTRA YÖNETTİĞİ VİDEO

 

 

Fotoğraflar: Reuters

İlginizi ÇekebilirMüzik artık 'yapay zeka' ile üretiliyorMüzik artık 'yapay zeka' ile üretiliyorİlginizi ÇekebilirTeknoloji ilginçleşiyor yapay zeka sihirbazlık yapmaya başladı!Teknoloji ilginçleşiyor yapay zeka sihirbazlık yapmaya başladı!İlginizi ÇekebilirMuhalif konuşan robotun fişi çekildi! Yapay zeka inanılmaz boyutlara ulaşıyor...Muhalif konuşan robotun fişi çekildi! Yapay zeka inanılmaz boyutlara ulaşıyor...
Yayınlanma Tarihi:14:42,