İnsansı robot, orkestra yönetti!

İsviçreli teknoloji şirketi ABB tarafından geliştirilen ‘YuMi’ adlı robot, İtalya’nın Pisa kentinde düzenlenen Uluslararası Robotik Festivali’nde düzenlenen konserle tanıtıldı. YuMi festivaldeki konseri yöneterek orkestra yöneten ilk yapay zeka unvanını aldı.

İnsansı robot, orkestra yönetti!

Ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli de onur konuğu olarak çağrıldığı ve solistlik yaptığı konserde ilk kez bir yapay zeka tarafından orkestra yönetildi.

yumi-ic

Lucca Filarmoni Orkestrası konserde İtalyan besteci Giuseppe Verdi'nin eserlerini çaldı. YuMi, Bocelli, ‘La donna e mobile'yi seslendirken sahne aldı. Konserin gerçekleştiği ‘Teatro Verdi'nin yöneticisi Andrea Colombni sonuçtan memnundu: “YuMi'nin hareketleri çok akıcı ve yumuşak, ses algısı ise inanılmaz yükseklikteydi.”

İNSANSI ROBOTUN ORKESTRA YÖNETTİĞİ VİDEO

 

 

Fotoğraflar: Reuters

Müzik artık 'yapay zeka' ile üretiliyor İlginizi Çekebilir Müzik artık 'yapay zeka' ile üretiliyor Teknoloji ilginçleşiyor yapay zeka sihirbazlık yapmaya başladı! İlginizi Çekebilir Teknoloji ilginçleşiyor yapay zeka sihirbazlık yapmaya başladı! Muhalif konuşan robotun fişi çekildi! Yapay zeka inanılmaz boyutlara ulaşıyor... İlginizi Çekebilir Muhalif konuşan robotun fişi çekildi! Yapay zeka inanılmaz boyutlara ulaşıyor...
Loading...