Sözcü Plus Giriş

Mars gezgini Curiosity’nin 5’inci yaşı kutlu olsun!

NASA, Mars’a beş sene önce yolladığı gezgin Cuirosity’nin yeni yaşını özel bir video ile kutladı...

12:54 -
Mars gezgini Curiosity’nin 5’inci yaşı kutlu olsun!

6 Ağustos 2012 tarihinde NASA'nın Mars'a yolladığı gezgin araç Curiosity (Merak), kızıl gezegene ayak bastı. NASA daha önce de Mars'a araçlar yollamıştı. Son 20 senede gönderilen diğer araçlar Sojurner (Misafir), Spirit (Ruh) ve Opportunity (Fırsat) oldu. Curiosity beşinci senesinde hala sağlam ve gezmeye devam ediyor.

Mars gezegeninde hayatta kalma klavuzu

Bu maceracı gezgin beş sene boyunca Mars'ın havası, coğrafyası ve tarihi hakkında insanlığa eşi bulunmaz bilgiler iletti. Ayrıca gezegenin geçmişinde bir dönemde su bulunmuş olabileceğine dair ipuçları bile topladı. Bu arada bir insanın yaşaması mümkün olmayan bir ortamda bazen zorlukla da olsa hep ilerledi. Artık yaşını gösteriyor, lastikleri ve kazıcı/delici kolu yavaş yavaş sıkıntılar göstermeye başladı.

sozcu-mars-gezgini-curiosity-5-yasinda-2

Fakat Curiosity görevine sadık şekilde Mars2ı gezmeye devam ediyor. Ta ki bozulup çalışamaz hale gelinceye kadar da gezecek. Eğer o tarihte operasyonel halde kalırsa, 2020'den sonra NASA'nın planladığı yeni Mars gezgini ile tanışma şansı bile olabilir. Ama Curiosity kızıl gezegende yalnız değil. Ondan bir önceki gezgin araç Opportunity inişinden 4 bin 945 gün (13,5 yıl) sonra bile çalışmaya ve Dünya'ya veri yollamaya devam ediyor. Bize de “Nice yaşlara ve keşiflere, Curiosity!” demek kalıyor.

İLGİLİ HABERNASA'dan duyuru: Uzaylılarla savaşacak eleman aranıyorNASA'dan duyuru: Uzaylılarla savaşacak eleman aranıyorİLGİLİ HABERNASA'nın insanlığa hediyesi 15 büyüleyici kareNASA'nın insanlığa hediyesi 15 büyüleyici kare
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more