Sözcü Plus Giriş

Satranç şampiyonu Kasparov: Yapay zekayı kucaklamalıyız

Garry Kasparov yapay zekanın insanlığı yoketmeyeceğini, en büyük hayalleri gerçekleştirmek için bir araç olacağını savunuyor...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:02, 31/07/2017
Satranç şampiyonu Kasparov: Yapay zekayı kucaklamalıyız

Las Vegas'da düzenlenen siber güvenlik konferansı DefCon 2017'de bir konuşma yapan eski satranç dünya şampiyonu Garry Kasparov ilginç açıklamalarda bulundu. Kasparov, IBM'in satranç bilgisayarı Deep Blue'ya 1996 ve 1997 yıllarında iki turnuvada yenilmişti. O zamandan beri farklı yapay zekalara karşı maçlar yapan Kasparov, bu teknolojiden korumamıza gerek olmadığını, tam tersine onu kabullenmemiz gerektiğini belirtti.

Minority Report filmi gerçek oluyor: Yapay zeka potansiyel suçluları haber verecek

Kasparov konuşmasında Deep Blue bilgisayarının gerçek anlamda bir yapay zeka olmadığına işaret ediyor. O zamana göre çok hızlı ve çok fazla hamleyi tarayıp, içlerinden en başarılı olacak hamleyi seçebilecek bir bilgisayar olduğundan bahsetmekte. Deep Blue'nun işleyiş tarzının “kaba kuvvet” şeklinde tanımlanabileceğini ifade eden Kasparov, o zamanki deneyimini “10 milyon dolarlık bir alarm saatine yenilmekten farksızdı” diye hatırlıyor. Ayrıca ancak günümüzde Google'ın AlphaGo gibi yapay zekalarının, gerçek zeka pırıltıları gösterdiğini söylemekte.
AlphaGo geçtiğimiz sene ve bu sene yaptığı bir dizi maçta, dünyanın önde gelen Go oyunu şampiyonlarını ya yenmiş veya berabere kalmıştı. AlphaGo'ya karşı oynayan şampiyonlar, yapay zekanın oyun oynayarak geliştiğini söyleyerek; kendilerinin bile yapay zekanın hamlelerini kopyalamayı denediklerini itiraf ettiler.
Kasparov konuşmasında “Bu akıllı makinelerin bizim yerimizi alacağından, hatta insanlığı yok edeceğinden korkuyoruz. Fakat hala insan yaratıcılığının kullanılacağı çok yer olacak. Sadece biz insanlar büyük şeyleri hayal edebilir ve onları gerçekleştirme yetisine sahip olabiliriz. Yapay zekalar da bunları gerçekleştirmek için müthiş birer alet olacaklar” diyerek fikirlerini özetledi.

İlginizi ÇekebilirArtırılmış gerçeklik gözlüğü yapay zekayla birleşiyor: HoloLensArtırılmış gerçeklik gözlüğü yapay zekayla birleşiyor: HoloLensİlginizi ÇekebilirYapay zeka geleneksel oyunlarda insanları yenmeye devam ediyor!Yapay zeka geleneksel oyunlarda insanları yenmeye devam ediyor!