Bilim insanları: İnsan vücudunu oluşturan atomların yaklaşık yarısı Samanyolu’nun ötesindeki galaksilerde oluştu

Bilim insanlarından çok konuşulacak bir araştırma ortaya atıldı. Doğruysa insanda bulunan atomların yaklaşık yarısı başka galaksilerden gelmiş

Bilim insanları: İnsan vücudunu oluşturan atomların yaklaşık yarısı Samanyolu’nun ötesindeki galaksilerde oluştu

Bilim insanları, insan vücudunu oluşturan atomların yaklaşık yarısının Samanyolu’nun ötesinde oluşmuş ve devasa yıldız patlamalarının sonucunda çıkan galaksiler arası rüzgarlarla güneş sistemine taşınmış olabileceğini öne sürdü.

BBC Türkçe’nin haberine göre; galaksilerin milyarlarca yıl içerisinde geçirdiği evrimlere dair yapılan bilgisayar simülasyonlarında, galaksilerin; yaşamları sona eren yıldızların patlamasıyla birlikte yakınlardaki galaksilerden çıkan devasa miktarlardaki materyali emerek, çok uzun zaman içerisinde nasıl büyüdükleri incelendi.

150 bin yıldız analiz edildi: İnsan vücudunun yüzde 97'si yıldız tozundan oluşuyor İlginizi Çekebilir 150 bin yıldız analiz edildi: İnsan vücudunun yüzde 97'si yıldız tozundan oluşuyor

Bu çalışmalarda, büyük yıldızların patlamaları sonucunda patlamanın şiddetiyle bulunduğu galaksinin yer çekiminden kurtulan tonlarca atomun uzaya fırladığı ve saniyede yüzlerce kilometre mesafe kat ederek devasa bulutlar halinde çevrelerinde bulunan daha büyük galaksilerin üzerine çöktüğü tespit edildi.

Bilim insanları, yıldızlarda oluşan elementlerin bir galaksiden diğerine seyahat edebildiğini daha önceki çalışmalarında kanıtlamıştı.
Ancak bu son araştırma, Samanyolu ve benzer büyüklükteki galaksilerde bulunan materyallerin yarısına yakınının daha küçük komşu galaksilerden gelmiş olabileceğini ortaya koyan ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

Evrimde yeni hipotez: Sudan karaya çıkmada, uzuvlar değil görme yetisi öncülük etti İlginizi Çekebilir Evrimde yeni hipotez: Sudan karaya çıkmada, uzuvlar değil görme yetisi öncülük etti

Galaksilere ulaşan hidrojen ve helyumun büyük bir kısmı yeni yıldızların oluşmasına yol açarken, daha ağır elementlerin kendileri yıldıza dönüşüyor ve şiddetli patlamalarla dağılarak, kuyruklu yıldız, asteroit, gezegen ve en nihayetinde de yaşamın oluşmasına neden oluyor.
ABD’nin Illinois eyaletindeki Northwestern Ünviersitesi’nden gökbilimci Prof. Dr. Daniel Anglés-Alcázar, “Evrendeki yerimizi anlamamız açısından bilim çok yardımcı oluyor. Bazı açılardan, içinde olduğumuz galaksiyi düşündüğümüzde bizler aslında bir nevi Samanyolu dışından gelen ziyaretçi ya da göçmenleriz” diyor.

Çin'de bulunan fosillere göre dünyada çok hücreli yaşam, düşünülenden yaklaşık 1 milyar yıl önce başladı İlginizi Çekebilir Çin'de bulunan fosillere göre dünyada çok hücreli yaşam, düşünülenden yaklaşık 1 milyar yıl önce başladı Karmaşık yaşamın evrimleşmesinde önemli gelişme : Mikrop atalarımız ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Karmaşık yaşamın evrimleşmesinde önemli gelişme : Mikrop atalarımız ortaya çıktı Prof. Dr. Zafer Toprak: Atatürk, evrim kuramını savunan H.G. Wells'in 'Dünya Tarihi' kitabını Türkçe'ye çevirtmişti! İlginizi Çekebilir Prof. Dr. Zafer Toprak: Atatürk, evrim kuramını savunan H.G. Wells'in 'Dünya Tarihi' kitabını Türkçe'ye çevirtmişti!