Sözcü Plus Giriş

Teknolojik elma şaşırttı!

Kesildiğinde kararmayan elma üretildi. Genetiği değiştirilmiş elmalar gelecek ay ABD’de satışa sunulacak.

null
Güncellenme: 13:31, 24/01/2017
Teknolojik elma şaşırttı!

ABD'de genetiği değiştirilmiş elmaların gelecek ay piyasaya sürülmesi bekleniyor. Okanagan Speciality Fruits adlı firma tarafından üretilen ve Arctic Apples markasıyla satılacak olan elmalar, 2015 yılında FDA onayını aldı.

Fazlagıda.com Türkiye'de gıda atığına dur diyecek

Elmaların kesildiği zaman kahverengileşmesine yol açan PPO enziminin değiştirilerek üretildiği Arctic Apples, piyasaya sürülecek ilk genetiğiyle oynanmış elma olacak. Elma kesildiği zaman PPO enzimi havayla temas ediyor ve elmanın yüzeyi kahverengileşiyor. Arctic Apples'da ise bu enzime müdahale edildiği için elma en az 3 hafta renk değiştirmiyor. Arctic Apples'ın dilimlenmiş olarak satılması planlanıyor.

Arctic Apples diğer elmalara göre daha geç bozulduğu ve kahverengileşmediği için maliyeti daha düşük. Dilimlenmiş elmaların maliyetinin yüzde 35'ini antioksidanlar oluşturuyor. Genetiği ile oynanmış bu elmalar işse antioksidana ihtiyaç duymuyor.

Okanagan Speciality Fruits, Washington eyaletinde 85 bin elma ağacı dikmiş durumda. Firma bu sayıyı ilkbaharda 300 bine çıkarmayı planlıyor.

İlginizi ÇekebilirSlide ile normal perdeler akıllanacakSlide ile normal perdeler akıllanacak