Uçurtmadan nasıl rüzgar enerjisi üretilir?

Eğer gözünüz rüzgardan elektrik üreten dev pervanelere alıştıysa, bundan sonra uçurtma santrallerine de hazır olun deriz…

Uçurtmadan nasıl rüzgar enerjisi üretilir?

Dünyanın ilk uçurtmadan rüzgar enerjisi üretecek santrali için İngiltere'de yeşil ışık yakıldı. Şimdiye kadar rüzgar enerjisi için dev türbinler kullanıldığını biliyoruz. Peki acaba kocaman uçurtmalar kullanılarak nasıl enerji üretilir?

Dünyanın en güçlü, en büyük rüzgar türbinleri İngiltere'de devrede

Geleneksel rüzgar türbinlerinin neden çok yüksekte yapıldığını hiç düşündünüz mü? Çünkü yerden yüksekte esen rüzgarlar, yere yakın rüzgarların yaklaşık iki katı hızla eserler. Bu da yere yakın rüzgarlardan elde edilecek enerjinin 8 katına kadar daha fazla enerji potansiyeli anlamına geliyor. Kıyıların açığında inşa edilen rüzgar türbinleri de aynı mantıkla karadan uzakta kuruluyor.
Rüzgardan elde edilen enerji tamamen temiz ve yenilenebilir, çünkü fosil yakıtlar gibi bitme ihtimali yok. Ama geleneksel türbinler hala çok pahalıya mal oluyor, üretimleri zor ve inşaları için inanılmaz bir efor gerekiyor. Ama alternatifi olan uçurtma santrallerinin imali ve kurulumu çok daha kolay. Ayrıca geleneksel türbinlerle aynı rüzgarı kullanıyor ve istenirse yüzen platformlarla denize de kurulabiliyor. Greenpeace'e bakılırsa şu anda dünya çapında 50 tane uçurtmalı yüksek irtifa rüzgar santrali projesi geliştirilmekte.
İngiltere'de kurulacak ilk örnek şu şekilde çalışıyor: Yerdeki bir jeneratöre bağlanan uçurtma, yüksek irtifadaki hızlı rüzgarla kendi etrafında dönüyor. Yere maksimum 700 metrelik bir kablo ile bağlı olan uçurtmanın dönüşü, kablo sayesinde jeneratöre iletiliyor. Jeneratörü çeviren kablo sayesinde de elektrik elde ediliyor. Ayrıca jeneratöre çift uçurtma bağlayıp, uçurtmaların ileri geri hareketlerinden de elektrik elde üretmek mümkün.

Bu elektrikli bisiklet hem katlanıyor, hem elektrikli, hem de 70 km gidiyor! İlginizi Çekebilir Bu elektrikli bisiklet hem katlanıyor, hem elektrikli, hem de 70 km gidiyor!
Loading...