Sözcü Plus Giriş

ABD kökenli otomotiv devlerinden Lincoln, lüks sınıf araçlarına yeni bir ön cam bilgilendirme sistemi ekliyor. Continental firmasının geliştirdiği ön cam bilgi ekranı, Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisini kullanmakta. Bu teknoloji uzun zamandır savaş uçaklarındaki hedefleme ekranlarında bulunmaktaydı. Ancak seri üretimi ve uygulanması göreceli olarak pahalı olduğu için, şimdiye kadar pek fazla otomobilde bulunmuyordu.

Otomobil içi bilgi ekranlarında arayüz devrimi zamanı geldi

Ön cama yansıtılan yarı şeffaf görüntüler, şoförün görüş alanı içinde bulunuyor ama dikkatini dağıtmıyor. Navigasyon bilgileri, hız göstergesi ve benzer faydalı bilgiler direk şoförün gözünün önünde yer almakta. Böylece şoför araba içinde başka bir ekrana gözünü kaydırıp, yola bakmamazlık etmiyor. Bu da güvenlik ve konfor açısından önemli bir fayda sağlamakta.

sozcu-teknolojik-araba-on-cami-2

Kullanılan görüntü yansıtma teknolojisi, aynı dijital sinema projektörlerindeki gibi çalışıyor. Bilgisayardan gelen görüntüler küçük bir projektör ve ayna sistemi ile ile camın üzerindeki belli bir bölüme yansıtılmakta. Bu alana vuran görüntüler sanki havada duruyormuş gibi bir his veriyor. Şoförler bu yarı şeffaf kısımdaki bilgileri polarize güneş gözlükleri ile bile görebiliyorlar. Kendi kendine gidebilen araçlar geliştikçe, bu ön cam ekranında hem yol bilgileri hem de eğlence içerikleri yer alacak.

İLGİLİ HABERElektrikli arabalar eskidi... İşte elektrikli uçak!Elektrikli arabalar eskidi... İşte elektrikli uçak!
Son güncelleme: 14:14 07.12.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more