Sözcü Plus Giriş

Yapay Zeka uzmanından toplumların başına gelecek her biri Black Mirror senaryosu gibi 10 korkutucu gelecek tahmini

Yapay zeka, dünyamızı değiştiriyor, dönüştürüyor ancak bir uzman önümüzdeki 30 yıl boyunca korkunç değişiklikleri öngörüyor. Profesör Toby Walsh, makine öğrenmesinin 2050 yılına kadar bildiğimiz şekliyle hayatı kökten değiştirme gücüne sahip olduğuna belirtiyor ve 10 korkunç tahmini sıralıyor.

17:43 -
Yapay Zeka uzmanından toplumların başına gelecek her biri Black Mirror senaryosu gibi 10 korkutucu gelecek tahmini

Her biri dijital distopya senaryoları içeren Black Mirror dizisi senaryosundan daha rahatsız edici kehanetleri arasında, insanların öldükten sonra sohbet botları olarak yaşayacağı da var. Sanal gerçekliğin cazibesi ve gerçekliğin dehşetliği, insanları en derin ve karanlık fantazilerine de çekmeyi başarabiliyor.

Dailymail’de yer alan habere göre, Dr. Walsh’un makine dünyası için vizyonu “Yaşıyor!: Mantıklı piyanodan katil robotlara Yapay Zeka” adlı yeni bir kitapla hayat buldu. Kitabın içeriğinde, makinelerin, ulaşımdan sağlığa, istihdamdan eğlence sektörüne kadar hayatımızın her alanını kabusa çevireceği tasvirler bulunuyor.

HER KARAR ROBOTLARA BIRAKILMAMALI
New South Wales Üniversitesi yapay zeka profesörü Walsh, 2050 yılına gelindiğinde, 2000 yılının şu an insanlara 1900’lü yıllar nasıl eski moda geliyorsa öyle geleceğini söylüyor.

ABC’ye konuşan Walsh, “Bilgisayarlara ne zaman “Üzgünüm, bunu yapmana izin veremem.” demesini öğrenmek zorundayız. Bir makinenin bir görevi bir insan daha iyi yapması yeterli değildir. Makinelerinin yapmasına izin vermememiz gereken bazı kararlar var.” diyor.

İLGİLİ HABERDa Vinci Enstitüsü gelecek bilimcisinden 2030'a kadar gerçekleşecek 32 tahminDa Vinci Enstitüsü gelecek bilimcisinden 2030'a kadar gerçekleşecek 32 tahmin

İŞLERİ DEVRALAN ROBOTLAR

Walsh, işleri insanların üzerinden alan ve iş yerinde insanların patronları haline gelen, son derece üstün zekalı makinaları hayal ediyor ve de işyerlerinin yönetiminden, iş bulma ve işten atma gibi işlerin kendiliğinden yapılması gibi bir çok görevin gelecekte otomatikleşeceğine inanıyor.

Günümüzde birçok uzman, beyaz yakalıların, daha önceleri mavi yakalıların yaptığı işler gibi tekrarlayan görevlerin birçoğunun makineler tarafında yapılacağını tahmin ediyor. Bu yılın mart ayında çıkan bir rapor, 2030’a kadar, ABD’de işlerin %38’inin yapay zeka ve robotlar tarafından görüleceğini belirtiyor.Bir başka öngörü de, önümüzdeki 15 yıl içinde İngiltere’de 10 milyonun üzerinde çalışanın robotlarla yer değiştireceğini söylüyor.

İLGİLİ HABERGoogle'ın yapay zekası insanı yendiGoogle'ın yapay zekası insanı yendi

Dr. Walsh, haberlerin Yapay Zeka botları tarafından yazılacağı ve hatta doktorunuzun da bir makine olacağını öngörüyor. Fitness aletleri, nabzınızı ve uyku düzenimizi ölçebilen bugünün giyilebilir kitleri üzerine kurulu olarak sağlığımızın her aşamasını izleyecek.

Tuvaletler otomatik idrar ve dışkı örnekleri alabilirken, akıllı telefonlar ise cilt melanomlarını(bir tür tümör) ve gözlerinizi kontrol etmek için kullanılabilecek. Otonom arabaların yol güvenliğini arttırmak için insanların araç kullanmasının yasaklanması söz konusu olacak.

İLGİLİ HABERGoogle'ın dahisi gelecek bilimciden 2020 sonrası yaşam için 8 şok tahminGoogle'ın dahisi gelecek bilimciden 2020 sonrası yaşam için 8 şok tahmin

SANAL DÜNYALARA KAÇIŞ

Profesör, dışsal baskılar ve dış dünyayla olan ilginin artmasıyla toplumdan elini ayağını çeken insanların siber dünyalarda daha fazla zaman geçiren öngörüyor. Diğer yandan sinema, bilgisayar oyunları ve sanal gerçeklik arasındaki çizgilerin bulanıklaşacağı ve böylece insanların kendi fantazilerini yaratmalarına ve keşfetmelerine olanak tanınacağı bir dünya bizi bekliyor.

Marilyn Monroe gibi hayatını kaybetmiş film yıldızları, hiper-gerçekçi hologramlar, CGI avatarları ile hayata döndürülebilecek ve insanlar kendi filmlerinin yıldızı olabilecek rollerde oynayabilecek.

İLGİLİ HABERYapay zeka Facebook'u korkuttu çalışmalar durduruldu!Yapay zeka Facebook'u korkuttu çalışmalar durduruldu!

Profesör Walsh ayrıca hayal edebileceği herhangi bir avatar üzerinde sanal kabarcıklarında en karanlık arzularını gerçekleştirmek isteyen insanları öngörüyor. ‘Bu sorun ,muhtemelen toplumumuza büyük zarar verecektir’ diye de uyarıyor:

“Gerçek dünyada yasadışı olan davranışların sanal alanda da yasa dışı olduğu çağrıları yapılacak!”

Walsh, gerçekliğin siber olarak kaçışın bir yansıması ollmasının yanı sıra, geleceğin savaşlarının da çevrimiçi ortamda yürütüleceğine inanıyor.

Bireylerin bilincinin, öldükten sonra internete yüklenebilir olması, ölümden en üst düzeyde kaçışı da sağlayacak!

İşte Profesör Walsh’ın 10 tahmini

1. Robotlar işleri devralacak ve insanların patronları olacak.
2. Otomatikleşmiş araçlar, insanlara sürüş yasağı getirecek.
3. Gelişmiş teknolojilerle, sağlığınız 7/24 izlenecek.
4. Hiper-gerçekçi avatarlar, Marily Monroe’nun film kariyerini canlandırabilir.
5. Şeylerin İnternet’i, evinizle konuşmanıza olanak tanıyacak.
6. Robotlar, bankaları insanlardan daha becerikli bir şekilde soyacak.
7. Dünya şampiyonu spor takımları makinelere kaybedecek.
8. Otomatikleştirilmiş araçlar, okyanus, gökyüzü ve demiryollarını birleştiren hatlarda kullanılacak.
9. İnsanlara ihtiyaç duymadan TV haberleri yapılacak.
10. İnsanlar ölümlerinden sonra internette chatbot olarak yaşayacak.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

İLGİLİ HABERSeks robotları geliyor: Eşler arasındaki cinsel ilişki özel günler için olacakSeks robotları geliyor: Eşler arasındaki cinsel ilişki özel günler için olacakİLGİLİ HABERRobotlar 15.7 trilyon dolar kazandıracakRobotlar 15.7 trilyon dolar kazandıracakİLGİLİ HABERMuhalif konuşan robotun fişi çekildi! Yapay zeka inanılmaz boyutlara ulaşıyor... | Son teknoloji haberleriMuhalif konuşan robotun fişi çekildi! Yapay zeka inanılmaz boyutlara ulaşıyor... | Son teknoloji haberleriİLGİLİ HABERMavi Beyin Projesi, topolojik ağ analizi ile keşfetti: 11 boyutlu evren kafanızın içindeMavi Beyin Projesi, topolojik ağ analizi ile keşfetti: 11 boyutlu evren kafanızın içinde

 

 

Son güncelleme: android-time 18:06 08.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more