Yeni ARM Cortex işlemciler tanıtıldı!

ARM merakla beklenen Cortex-A75 ve Cortex-A55 işlemcileri ile yeni Mali-G72 GPU'sunu resmen duyurdu. İşte yepyeni işlemcilerin ve GPU'ların sunacakları.

Yeni ARM Cortex işlemciler tanıtıldı!

Cortex-A75 ve Cortex-A55, ARM'nin yeni Big.LITTLE konfigürasyonu Dynamiq teknolojisini kullanan ilk işlemciler olarak dikkat çekiyor. Bu yeni mikro mimari sayesinde üretilen çiplerin çok daha kolay konfigüre edilebildiği ve üreticilerin daha fazla çeşitlilikteki işlemciyi birbirine bağlayabildiği ifade ediliyor. Bu sayede daha güçlü çipsetlerin üretilmesi sağlanırken geleceğin yapay zeka ve otonom otomobilleri için gereken işlem görevlerinin üstesinden gelinebiliyor.

Asus VivoBook S tanıtıldı!

ARM, Dynamiq sayesinde gelecek 3-5 yıl içerisinde yapay zeka performansında 50 kat artış öngörüyor. Yeniden tasarlanan bellek altsistemi ve işlemci önbelleklerinin nasıl çalışacağına dair ayarlamalar bellek akış performansında 2 kat artışı beraberinde getiriyor.
Cortex-A75 başta da belirttiğimiz üzere selefine göre yüzde 22 daha performanslıyken, yüzde 16 oranında daha yüksek bellek çıkışına sahip. Geekbench skorunda ise yüzde 34 artış sağlanmış. Tek iş parçacığı performansı da yüzde 20 daha fazla. A55'e göre 2.5 kat daha büyük ebatlara sahip olan A75'in kullanım alanları arasında altyapı, otomotiv ve zengin mobil uygulamalar bulunuyor. Tabii ki bu sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, daha iyi oyunlar anlamına da geliyor.

Cortex A75, 2W güç tüketimine sahip durumda ve bu sayede daha büyük ekranlı cihazlarda yüzde 30 ekstra performans sunulabiliyor. Bu geliştirmenin özellikle bu yılın sonlarında tanıtılması beklenilen ARM tabanlı cihazlarda Windows'un dönüşü için bir ön hazırlık olduğunu söyleyebiliriz.

Güç verimliliği ve performansı bir arada sunan Cortex-A55, A53'e göre yüzde 18 daha fazla performans sunarken bunu yüzde 15 daha az güç kullanarak gerçekleştiriyor. Üst seviyede ölçeklendirilebilir bir işlemci olarak nitelendirilen A55, maliyetleri azaltırken çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek yapıda. Yapay zeka tarafında miliwatt başına performans olarak günümüz A53 cihazlara göre 2.5 kat artış sağlandığını da belirtelim.

Şaşırtıcı buluş: Telefonla diş beyazlatma işlemi yapılacak! İlginizi Çekebilir Şaşırtıcı buluş: Telefonla diş beyazlatma işlemi yapılacak!
Loading...