Yörüngede uydu ile güneş enerjisi toplamak mümkün

Güneş enerjisi ile ilgili en fütüristik fikirlerden biri yörüngeye dev güneş panelleri yerleştirmek.

Yörüngede uydu ile güneş enerjisi toplamak mümkün

Güneş enerjisi dünya çapında hızla yükselen, en popüler yenileneiblir enerji kaynaklarından biri. Fakat daha da gelişmesi için önünde ciddi bir doğal engel var. Şu anda kullanılan güneş panelleri ancak güneşli havalarda çalışabiliyor, bulutlu ve kapalı havalarda paneller çok verimsiz kalıyorlar. Ayrıca dünyamızı çevreleyen atmosfer de gelen güneş ışınlarının belli bir bölümünü engelleyerek genel verimi düşürüyor. Ama vizyoner bir bakış açısı, güneş enerjisini farklı bir şekilde elde etmeyi mümkün kılabilir.

İlgili haber: Bu varilden komple bir güneş enerjisi istasyonu çıkıyor

NASA'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı projelerden biri, yörüngeye atılacak bir uydu ile güneş enerjisini toplayıp, yeryüzündeki bir istaasyona iletmek ve verim sorunlarının önüne geçmek. Bu yöntemde dev güneş panelleri yörüngede duracak ve hem atmosfer, hem de bulutlu hava sorunları ortadan kalkacak. Paneller düzgün çalıştığı sürece, sonsuz bir enerji kaynağına sahip oluyorsunuz.

Yörüngede toplanacak enerji yeryüzüne, odaklanmış bir lazer veya mikrodalga ışını ile aktarılacak ve yeryüzündeki toplama istasyonunda elektriğe çevirilecek. Enerjinin üretiminde herhangi bir kesilme olmayacağı için, elektrik depolayan bataryalara olan ihtiyaç da azalacak. Şu anda bu yöntemin gerçeklemesi için gerekli teknoloji elimizde bulunuyor ama maliyetler çok yüksek olduğu için kimse başlamaya cesaret edemiyor. Yine de hem Japonya, hem de Çin önümüzdeki 25-30 yıl içinde denemeler yapmayı planlıyorlar.

Güneş enerjisi ile elektrik üreten jaluziler faturanızı hafifletebilir İlginizi Çekebilir Güneş enerjisi ile elektrik üreten jaluziler faturanızı hafifletebilir
Loading...