Bartın, Kurucaşile, Tekkeönü

BATI KARADENİZ'İN AHŞAP TEKNE YAPIMI MERKEZİ

Geçtiğimiz yaz Katamaran'la bütün Karadeniz'i geçerek Sochi'ye gittiğimiz tekne yolculuğunda Amasra'da mola vermiş ve Amasra Yelken Kulübü'nü ziyaret etmiştik. Burada tanıştığımız, COBANA Yatçılığın sahibi, ahşap tekne yapımcılığının duayeni Hüseyin Çoban'dan bölgenin ahşap tekne yapımcılığı tarihi ve potansiyeliyle ilgili çok kıymetli bilgiler almıştık.

nasuh-3

BİN YILLARIN BİRİKİMİ

Bin yıllar boyunca, Kafkasya'dan taşınan ürünlerle Akdeniz'i besleyen gemicilerin en önemli uğrak limanları, Batı Karadeniz'deki Sinop ve Amasra olmuş.

nasuh-6

Gemiler için bakım onarım yapılan bu Yatak Limanlarının arkasındaki Küre ve Köroğlu dağlarının suya dayanıklı ağaçları, Kurucaşile gibi sahil kasabalarının gemi yapım ustalarının elinde Kalyon, Kadırga gibi savaş gemilerine, Çektirme gibi yakın sahil yük gemilerine, Alamatra gibi balıkçı teknelerine dönüşüp hayat bulmuş.

nasuh-2

KORUNAKLI KIYILARDA ÜRETİM

Karadeniz'in azgın dalgalarından korunaklı kıyıları, binlerce yıl boyunca tekne yapımcılığının da geleneksel merkezleri olmuş.

nasuh-1

Bugün Bartın'ın Kurucaşile ilçesi tarihten getirdiği birikimle ahşap tekne üretiminin gelişmiş merkezlerinden biri ve Türkiye'nin en umut vaat eden bölgesi olmuş. Geçmişten bugüne hem başarılı tekneler yapmış, hem de kendi bölgesel tekne tiplerini yaratabilmiş olan bu mesleğin, bugün dünya çapında bir şansa sahip olduğunu söylüyor Hüseyin Çoban.

nasuh-5

BÖLGE AHŞABI HİÇ UNUTMAMIŞ
Bartın Kurucaşile tersaneleri, dünyanın fiber tekneye yönelerek ahşap yapımı unuttuğu son 40 yılda, ahşabı hiç terk etmemiş ve ustalık becerisini hep aktif tutmuş. Çelik ve fiber teknelerin gözde olduğu dönemlerde bile ahşaptan vazgeçmeyen bölgedeki tersane¬ler, yük gemileri, yolcu gemileri ile balıkçı ve gezi teknelerini üretmeyi ve denize indirmeyi sürdürmüşler.

nasuh-4

GELENEKSELLE YENİLİĞİN BİRLEŞİMİ

Modern yatlar artık geleneksel ahşap ustalığının el becerisi ile yeni tür malzemelerin birlikte kullanımından oluşan Kompozit yöntemle inşa ediliyor. Türkiye'nin ilk Ahşap Yat Yapımı Meslek Lisesini Kurucaşile'de açarak, atölyelerini modern tesislere dönüştürmeye çalışarak, projeli ve mühendis kontrolünde üretimler yaparak, geleneksel ustalıkla modern yapım tekniklerini birleştirmeyi başararak bugüne gelinmiş ve dünyanın her yerine gönderilecek kalitede tekneler ve yatların yapımı sürdürülmüş.

DEVLET DESTEĞİYLE YENİ OKULLAR

Bartın Kurucaşile bölgesinde ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde Ahşap Yat Yapımı Meslek Liselerinin kurulmasında ve ders programlarının oluşturulmasında öncülük eden Hüseyin Çoban, Ahşap Tekne Yapımı mesleğine devletin de ilgi gösterdiğini ve desteklediğini söylüyor. Bartın Üniversitesi'nde açılan Gemi İnşa Meslek Yüksek Okulu'nun açılmasıyla birlikte sektör daha da güçlenmiş. Bölgede uzun bir tarihsel geçmişe ve birikime sahip olan bu yerel mesleğin, geleneksel ustalık ile yeni teknolojileri birleştirmesiyle dünyayla rekabet kapasitesinin de önemli ölçüde artacağını söylüyor Hüseyin Çoban.

Loading...