Reklamsız Sözcü
NECATİ DOĞRU

Adalet için!

27 Ağustos 2017

Ülke adaletsiz kaldı. Şu isim, bu isim demeden, şu parti bu parti ayırmadan “bir lokma adalet” diyenleri desteklemek vatandaşlık, yazarlık borcumuzdur.
Sizde adalet yok.
Adalet istiyorum.
Sizde ahlak yok.
Ahlak istiyorum.
Sizde dürüstlük yok.
Dürüstlük istiyorum.
Sizde merhamet yok.
Merhamet istiyorum.
Sizde hoşgörü yok.
Hoşgörü istiyorum.
Sizde hukuk yok.
“Bir lokma hukuk” istiyorum diyenlerin yanına koşmak insanlık borcumuzdur.

* * *

“Bir gün adaletli davranmak, altmış yıllık ibadetten üstündür”
Hz. Muhammed.
“Bir hakim adaletten ayrılmadıkça Allah kendisiyle beraberdir. Adaletten ayrılır da zulmederse Allah onu yalnız bırakır.”
Hz. Muhammed.
“Kıyamet gününde insanların Allah'a en sevgili olanı ve
Allah'a en yakın bulunanı adaletli (adil) devlet başkanıdır.”
Hz. Muhammed.
“Kim bu ümmetin başına amir (yönetici) olarak geçtikten sonra adaletten şaşarsa, Allah onu yüzüstü cehenneme atacaktır.”
Hz. Muhammed.
“Sizden öncekilerin helak olmalarının (yok olup yıkılmalarının) sebebi, aralarında asil, kuvvetli biri suç işlediğinde onlara dokunmamalarıdır. Zayıf suç işlediğinde ise derhal cezalandırmalarıdır.”
Hz. Muhammed.
“Kıyamet günü herhangi bir idareci elleri bağlı olarak huzura geldiğinde adil ise adalet onu kurtaracak, zalim ise zulmü onu felakete sürükleyecektir.”
Hz. Muhammed.

* * *

Ardahan da “adalet” istiyor.
Edirne de “adalet” istiyor.
Artvin de “adalet” istiyor.
Van da “adalet” istiyor.
Adana da “adalet” istiyor.
Sinop da “adalet” istiyor.
Çanakkale de “adalet” istiyor.
Malazgirt de “adalet” istiyor.
Sadece birkaç şehir, kasaba köyün insanları değil tüm Türkiye'nin şehit anaları, şehit babaları, işçiler, memurlar, çiftçiler, köylüler, esnaflar, işsizler, işi olanlar, işlerinden atılanlar, iş bulamayanlar, doktorlar hemşireler, üniversite hocaları, öğrenciler, öğretmenler, muhtarlar, imamlar, müftüler, cami cemaati, ev kadınları, sanayiciler, tüccarlar, tutuklu yakınları, darp edilmişler, tacize uğramışlar, çevreciler, doğa tutkunları, derelerin sahipleri, eski kuşaklar, yeni kuşaklar bütün sivil toplum örgütleri de “kusursuz, özürsüz, bağımsız adalet” bekliyor.

* * *

Bir lokma adalet isteği bir kişinin, bir liderin, bir partinin arzusu olmaktan çıktı, bütün Türkiye'nin çığlığı oldu.
Omuz ver.
İnsanlık borcudur.

Günün sorusu

Bayrağı göndere çekilmiş!

Barzani her Ankara'ya geldiğinde bayrağı göndere çekildi. Türk başbakanları, bakanları Erbil'e gidince Barzani bayrağı altında tören kıtası denetlediler. Önceki gün Türk Dışişleri Bakanı, Barzani'nin başkenti Erbil'e gitti, yine Barzani'nin temsil ettiği bayrağın altında karşılandı. Barzani'nin referandum yapması ise içeride dava ( aslında içe propaganda, seçmene selam) oldu. Bahçeli ile iktidar arasına çatlak girdi. Bayrağı göndere çekilmiş devletin referandum davası mı olur?

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more