Cevriye Nine!

Atatürk'ü övme üzerinden kendini parlatan yeni bir yazı esnaflığı türedi. Gazetelerde, TV'lerde parselleme yaptılar. Kes yapıştır, makas-macun yazıyorlar. Mustafa Kemal Atatürk'ün övgüye ihtiyacı yok. Ciddi tarihçiler her yanıyla ve belgeleriyle anlatılar. Tek cümleyle özeti: Bir milletin uğradığı uğursuz yenilgiden yeni ve “istiklali tam bir cumhuriyet” çıkarmak için Mustafa Kemal'in ilk ayak bastığı toprak Samsun'du.
19 Mayıs!
Padişah saltanatının bitişi.
Halk egemenliğine geçiş.
Eskiyi yıkma.
Yeniyi kurma.
Emperyalizme isyan.
Özgürlük için başkaldırı.
19 Mayıs 1919; 98 yıl önce halkın belli belirsiz kurduğu hayali, fikir haline getirmek ve yapmanın adıydı. Bu yüzden  gençliğe armağan edildi. Yazar Yakup Kadri'nin kaleminden: “Garp (batı) emperyalizminin kandan ve yağmadan gözü dönmüş kurt sürüleri bütün vahşeti ile bizim yurdumuza da saldırdı ve orada, ne edebi cemiyetlerden, ne mukaddes sanat davalarından eser kaldı. O zaman bütün acı gerçeği ile anladım ki, bağımsızlığı uğrunda o derece ter döktüğüm sanat, evvela bir toplumun ve bir milletin malıdır. Bağımsız sanat, bağımsız vatanda olur.”
Bugün de kurt sürüleri uluyor.
Saldırıyorlar!
Dişleri daha keskin.
Gözleri daha kanlı.
İştahları daha yağmacı.
Bugün Batı emperyalizmin (Rusya ve ABD ikisi birden) kandan ve yağmadan gözü dönmüş kurt sürüleri sınır komşularımız Irak ve Suriye'yi yakıp, yıkıyor, bölüp parçalıyor, petrolünü yağmalıyor  ve Türkiye'nin de “bağımsızlığı ile toprak bütünlüğünü” bozmayı hedeflediklerini de gizlemiyorlar.
Açıkça gösteriyorlar.

*  *  *

Cevriye Nine!
Muğlalı 76 yaşında.
19 Mayıs öncesi; “Gençler bugünümüzün değerini bilsin, yolda yürüyorsak, nefes alıyorsak   Atatürk'e borçluyuz…” dedi. Bu cümlesiyle milyonlarca insanın duygularına ressam oldu.
Nine, gençlere seslendi.
Kurt sürüleri duysun istedi.
Bir Cevriye Nine yok.
Milyonlarca Cevriye var.
Cevriye Nine'nin milyonlarca insanın duygusuna  tercüman olduğu günlerde düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanma adı altında Mustafa Kemal'e, annesi üzerinden küfür yağdıranların sahte belgelerlerle sahtekarca dergi yazıları yazdıkları ortaya çıktı.
Tarihçi değiller.
Tarihçi geçiniyorlar.
Dürüst değiller.
Fazilet anlatıyorlar.
Ve korunuyorlar.
Kollanıyorlar, besleniyorlar.
Atatürk'e söverek aslında 19 Mayıs 1919'a küfrediyorlar ve Irak ile Suriye'de yeni haritalar çizmeye dönüşmüş 98 yıl önceki kandan ve yağmadan gözleri dönmüş bugünün kurt sürülerinin yanında yer alıyorlar.

*  *  *

19 Mayıs kutlamaları yasaklandı.
Atatürk'e sövenler ise korunuyor.
Kaç gün oldu yakalanmadı.
Dergilerini ve TV'lerini bol ilan gelirine kavuşturan devlet bankaları, şirketleri, iktidar belediyelerine “siz sayın belediye başkanı, siz sayın devlet bankası genel müdürü, siz sayın devlet şirketi yöneticisi bu ilanları hangi verimi elde etmek için bu dergiye ve TV'ye verdin?” diye soran olmadı. Asıl sorulacak, sorgulanacak, kaynağına inilecek olan buydu.
Cevriye Nine!
Hesabı sorarız dedi.
Tercüman oldu.
19 Mayıs bayramınız kutlu olsun.

Loading...