Reklamsız Sözcü
NECATİ DOĞRU

Dandini dandini destan!

6 Kasım 2017

Lider şehrin meydanında kürsüde önünde derya kalabalık, “destan yazacak mısınız?” diye soruyor.
Alkışa gelmişler.
Ezberleri tamam.
Derya kalabalık her seferinde aynı ezberle; “Türkiye seninle…” diye tek ağız olup bağırıyor. Meydandan yayın bağlantısı da kurulmuş. TV sahibi patronlar tembihlenmiş. 32 TV ekranında liderin “destan yazmaya çağıran…”  etten, kemikten haykırışı, Türkiye'nin en ücra kahvelerine kadar vidalanıyor.
Kahveden çıktı.
Ucuz et gelmiş dediler.
Kuyruğa girdi.
İthal kıyma: 29 TL.
İthal kuşbaşı: 31 TL.
Devlet kemiksiz ithal lop etçi ve kemikli ithal karkas etçi yapıldı, dışardan dana-sığır- koyun-kuzu olarak değil kesilmiş hazır et olarak getirildi. Üstünde vergi de yok. Bu yüzden ucuz.
Al sana ithal lop et!
Yaz lidere destan!

* * *

Dandini dandini destan!
Türkiye'nin kendi ahırlarındaki yerli kuzu ölümleri ile buzağı ölümleri cinayet destanıdır. Türkiye her yıl 400 bin kuzusu ile buzağısına doğumundan sonra ilk gün, ilk hafta, ilk ay içinde bakamayıp öldürüyor.Aynı Türkiye'nin “destan yazdırıcı…” liderlerinin 15 yıllık yönetiminde her yıl, et ucuzlasın diye, 500 bin baş hayvan ithal etti, ediyor.
Kuzu da doğunca bebek.
Buzağı da doğunca bebek.
İnsan da doğunca bebek.
Yeni doğmuşların; ilk bakımları, ilk besinleri önemli. Ağız sütü denilen sütün mutlaka yavrulara verilmesi ve yeni doğmuş kuzlarla buzağıların tıpkı insan yavrusu gibi annelerinin yanında, sütten kesilinceye kadar, tutulması gerekir.
Aşıları da yapılmalı.
El bebek korunmalı.
Bunları yapmazsan.
400 bin baş doğunca ölür.
500 bin baş ithal edersin.
İthal et bağımlısı olursun.
Dandini, dandini destan!

* * *

Türkiye'de:
5 veteriner fakültesi vardı.
Destan yazıcılar iktidara geldi.
Türkiye'de:
29 veteriner fakültesi oldu.
İtalya'da:
Veteriner fakültesi 12 idi.
7'ye indirdi.
Hollanda'da:
1 veteriner fakültesi var.
Almanya'da:
5 veteriner fakültesi var.
İtalya'da, Hollanda da ve Almanya'da ahırlarında ve besi çiftliklerinde yeni doğmuş kuzular ile buzağıların ölüm sayısı, istatistiklere girmeyecek kadar az. Ama Türkiye'de yılda 400 bin baş kuzu ile buzağı doğumundan sonra ilk hafta içinde ölüyor. Fakat bizim destan yazdırıcı, kürsüye çıkıp, önünde ezberci derya kalabalık; “Almanya bizi kıskanıyor” diyebiliyor.

* * *

Veteriner fakültesi sayısı bakımından Türkiye, nüfusu 1,5 milyarı geçen Çin ve nüfusu 1 milyarı aşan Hindistan'dan  sonra dünya üçüncüsü oldu. Buna rağmen destan yazdırıcıların iktidar döneminde veteriner fakültelerinde öğretilen bilgiler niçin Türkiye'nin hayvan yetiştirici çiftçilerini bilgili kılamadı?
Almanya başarıyor.
Veterinerlik bilgisi ile çiftçisini buluşturuyor, kuzu ile buzağı ölümlerini neredeyse sıfırladı.
Türkiye ise perişan!
Yediği Sırbistan ithal etten!
Yaptığı dandini destan!

GÜNÜN SORUSU

AKM yıkılacak!

“AKM yıkılacak” diyebilmek için bir toplantı düzenlemenin maliyeti kaç lira? Ankara'da devlet önde geleninin katılıp konuşacağı bir toplantı düzenlemenin maliyeti 100 bin TL olabilir mi? 200 bin TL? 400 bin TL? 500 bin TL? Günün sorusu bu; tahmin edin Ankara'da bir devlet toplantısı düzenleyebilmek kaç yüz bin TL'ye çıkmış olabilir? Genç gazeteci Sinan Taranoğlu merak etti araştırdı; Cumhurbaşkanı'nın “AKM yıkılacak” dediği toplantıyı düzenleyen şirkete 775  bin TL ödendiğini Cumhuriyet gazetesinde dün yayınladı. Günün ikinci sorusu da şu: Sizce devlet,  bir binanın yıkılacağını açıklamak için bir toplantı düzenlemeye 775 bin TL harcıyorsa o devleti obez yapan kimdir?

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more