42 yıl önceki soygunu anlattığı kitap yüzünden hakim karşısında

Fransa'da 42 yıl önce gerçekleşen bir banka soygununu kendisinin planladığını anlattığı bir kitap yayınlayan Jacques Cassandri mahkeme karşısına çıktı.

42 yıl önceki soygunu anlattığı kitap yüzünden hakim karşısında

1976’da Fransa’nın Nice kentinde gerçekleşen ve “yüzyılın soygunu” olarak adlandırılan Societe Generale bankası soygunu aradan onlarca yıl geçmesine rağmen hala ülke gündeminde. Fakat bu sefer soygunla ilgili olarak sıcak bir gelişme yaşanıyor.

74 yaşındaki Cassandri, soygunun zaman aşımına uğramasının ardından 2010’da mahlas kullanarak bir kitap yazmış ve soygunun detaylarını anlatmıştı. Cassandri ile birlikte o dönem bankayı soyan Albert Spaggiari, kanalizasyonda plastik sandallar kullanarak bankanın altından 8 metre kazarak kasaya ulaşmıştı. Işık için yer altına yüzlerce metre elektrik kablosu döşeyen hırsızlar toplam 200 kasa ve 29 milyon euroya denk gelen 46 milyon frank çalmıştı.

soyung

Fakat Fransız polisinin şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada “Nice Olayının Arka Planı” isimli kitabın Cassandri tarafından yazıldığının ortaya çıkması büyük bir kriz patlattı. Öyle ki gözaltına alınan Cassandri, soygun yaptığını kabul etti ama zaman aşımı dolayısıyla bu suçtan yargılanmayacağını söyledi. Fakat Cassandri’nin gözardı ettiği bir diğer detay, kara para aklama suçlamasıydı. Fransa’da zaman aşımı olmayan para aklama suçlaması yüzünden hakim karşısına çıkan Cassandri’nin avukatı AFP’ye konuştu ve “Bu eser bir roman, bir kanıt değil” dedi. Cassandri soygundan kendisine “yalnızca 2 milyon euro” kaldığını ve bu parayı kısa sürede harcadığını savunuyor. Savcılar ise Cassandri’nin yıllarca lüks bir hayat yaşadığını vurguluyor.

Mahlasın arkasındaki kişinin Marsilya bölgesinde bilinen bir gangster olan Cassandri olduğunu teşhis eden polisler Cassandri’ye ulaştığında soyguna karıştığını kabul etti ancak para aklama suçlamasını reddetti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...