Sözcü Plus Giriş

Kazdıkları yerden mezar çıkıyor… Kurban edilmişler!

Peru'da Chimu medeniye ait 600 yıllık mezarlar bulan arkeologlar, 56 çocuğun daha kurban edildiğini ortaya çıkardı. Antik medeniyetin o dönem El Nino nedeniyle yaşanan sel felaketinden kurtulmak için çocukları kurban ettiği düşünülüyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:46, 09/06/2018
Kazdıkları yerden mezar çıkıyor… Kurban edilmişler!

Peru'nun Trujillo kenti yakınlarında nisan ayında bulunan çocuk iskeletlerine yenileri eklendi. O dönem ortaya çıkarılan bulgularda 140 çocuğa ait mezarlar bulunmuş ve çocukların belirli bir ritüel kapsamında kurban edildikleri belirlenmişti.

peru-reuters-1

Bölgede 600 yıl önce yaşadığı düşünülen Chimu medeniyetine ait mezarlardaki çocukların, göğüs hizasında kesiklerle öldürüldüğü ve kalplerinin çıkarıldığı anlaşıldı.

peru-reuters-2

2 ay boyunca devam eden çalışmalarda yeni mezarlar da bulundu. Geçtiğimiz günlerde yeni bilgilerin ışığında basın toplantısı düzenleyen uzmanlar, 56 çocuğun iskeletine daha ulaştıklarını açıkladı.

peru-reuters-6

Çocukların kurban edildikleri fikrinin daha da güçlendiğini belirten uzmanlar, Chimu medeniyetinin o dönem güçlü bir sel felaketiyle mücadele ettiğini ve bu durumdan kurtulabilmek için çocukları kurban ettiklerini ifade etti.

peru-reuters-3

Tulane Üniversitesi’nden Profesör John Verano, ulaşılan kemiklerin 5-14 yaşları arasındaki çocuklara ait olduğunu söyledi.

İlginizi ÇekebilirPeru'da 140 çocuk mezarına ulaşıldı... Hepsinin ölüm sebebi ise...Peru'da 140 çocuk mezarına ulaşıldı... Hepsinin ölüm sebebi ise...
Yayınlanma Tarihi:11:22,