Sözcü Plus Giriş

Mercan Denizi’nde kıyıdan 800 kilometre açıkta, 3 kilometre derinlikte bulunan gemi 4-8 Mayıs 1942 tarihleri arasında Mercan Denizi Savaşı’nı kaybetmiş, gemideki 200 mürettebat da ölmüştü.

ABD Donanması da geminin bulunduğunu doğruladı. Arama çalışmalarının Microsoft şirketinin kurucu ortaklarından Paul Allen’ın sahibi olduğu Vulcan adlı şirketin görevlendirdiği bir ekip tarafından yürütüldüğü belirtildi.

1032512043

35 savaş uçağından 11’i de batık gemiyle birlikte bulundu.

ABD Pasifik Komutanlığı’ndan Adam Harris geminin bulunmasıyla ilgili olarak, “USS Lexington’dan kurtulan birinin oğlu olarak, Lexington’ı buldukları için Paul Allen ve Research Vessel’deki mürettebata tebriklerimi sunuyorum” açıklamasını yaptı.

Mercan Denizi Savaşı, Yeni Gine’de stratejik öneme sahip Port Moresby’ye doğru ilerleyen Japon kuvvetlerinin durdurulmasıyla sonuçlanan kritik deniz muharebelerinden biriydi.

r

3-4 Mayıs arasında Japon kuvvetler Solomon Adaları’ndan Tulagi’yi ele geçirdi. ABD bu sırada Japonya’nın birkaç gemisini batırırken, Japon güçler Mercan Denizi’ndeki ABD Donanması’na ait gemileri bulmak için ilerlemeye başladı.

7 Mayıs sabahı Japon gemisi Şokaku’dan havalanan uçaklar bir ABD destroyeri ile tankerini batırdı. Tuğamiral Frank J. Fletcher’ın komutasındaki ABD uçakları da Japon hafif uçak gemisi Şoho’yu ve bir kruvazörü batırdı. Japon uçakları Lexington’a saldırıp 35 uçak taşıyan gemiyi batırdı. Karşı taarruza geçen ABD uçakları da büyük Japon uçak gemisi Shokaku’ya saldırıp bertaraf etti.

ABD Donanması, Lexington’daki 216 mürettebatın öldüğünü 2000’den fazla personelin de gemiden kurtarıldığını açıkladı.

Gemi denizden çıkarılmayacak çünkü ABD Donanması Lexington’ı savaş ‘savaş mezarlığı’ olarak değerlendiriyor. (BBC Türkçe)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more