AB Komisyonu Başkanı Juncker: Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşması şart

Kosova'ya giden Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşmasının şart olduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker: Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşması şart

Sırbistan’daki resmi temasların ardından Kosova’ya giden Juncker’le Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi ve Başbakan Haradinay, basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdiler. İkili görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Thaçi, Karadağ ile Kosova arasındaki, Kosova Meclis’inde bugün onaylanması beklenen ancak muhalefetin katılmamasıyla önümüzdeki günlere tekrar ertelenen yasanın onaylanacağından emin olduğunu söyledi.

“NORMALLEŞME İKİ ÜLKENİN YARARINA OLUR”

Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilere de değinen Cumhurbaşkanı Thaçi, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkinin normalleşmesinin iki ülkenin yararına olduğunu belirtti. Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin düzelmesinin diyalog yolundan geçeceğini belirten Tahçi, Kosova ile Sırbistan arasında görüşmelerin devam ettiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Thaçi’den sonra sözü alan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Junker, bugün Kosova Meclisi’nde onaylanması beklenen ancak önümüzdeki günlere ertelenen Kosova ile Sırbistan arasındaki sınır anlaşmasının hızlıca Kosova Meclisi’nden geçmesini umduklarını söyledi. Kosova’ya yönelik vizelerin kaldırılması için AB’nin şart koştuğu sınır anlaşması ve yolsuzlukla mücadele ile ilgili somut adımların atılmasını beklediklerini söyleyen Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Junker, Kosova’nın, Karadağ ile sınır anlaşmasının onaylanmasının mecbur olduğunu söyledi.

Balkanlar da sadece Kosova’ya yönelik uygulanan vize muhafiyetinin kaldırılmamasından kendilerinin de memnun olmadıklarını belirten Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Junker, “Ben de Balkanlar da sadece Kosovalı vatandaşların Avrupa’da serbest dolaşamamalarından memnun değilim” dedi. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...