Sözcü Plus Giriş

ABD başka diyor Türkiye bambaşka… Şimdi de “görüşmeyi kim ayarladı” krizi çıktı

ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilim devam ederken yeni bir ayrılık kamuoyuna yansıdı. Dün ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç bir görüşme yaptı. ABD'den yapılan resmi açıklamada görüşme talebinin Türkiye'den geldiği ifade edilirken bugün açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "Görüşmeyi Beyaz Saray ayarladı" dedi.

Sozcu.com.tr
13:51 -
ABD başka diyor Türkiye bambaşka… Şimdi de “görüşmeyi kim ayarladı” krizi çıktı

ABD ile yaşanan gerilimde peş peşe açıklamalar geliyor… Dün ABD Başkanı Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’la görüştü. ABD’li yetkililer görüşme sonrasında kısa bir açıklama yaparken, toplantı talebinin Kılıç’tan geldiğini duyurdu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı kısa yazılı açıklamada, “Türk Büyükelçi'nin talebi üzerine, Büyükelçi John Bolton bugün Beyaz Saray'da Büyükelçi Serdar Kılıç'la görüştü. (İkili) Türkiye'nin rahip Andrew Brunson'ı (ev hapsinde) tutmaya devam etmesi ve ABD-Türkiye ilişkilerinin durumunu konuştu” ifadesini kullandı. Fakat bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile düzenlediği basın toplantısında görüşme ile ilgili detaylar verdi.

İLGİLİ HABERRahip Brunson krizi Trump-Erdoğan arasındaki yanlış anlaşılmadan çıkmışRahip Brunson krizi Trump-Erdoğan arasındaki yanlış anlaşılmadan çıkmış
Çavuşoğlu, ABD’nin aksine görüşmeyi Beyaz Saray’ın ayarladığını söyledi. Çavuşoğlu, “ABD’de tam bir karmaşa var… Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Kılıç’ın (Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı John) Bolton ile görüşmesinde bu konudaki bilgileri güncelledik. Bolton ile büyükelçimizin yaptığı görüşmeyi Beyaz Saray ayarladı. Büyükelçimiz görüşmede net bir mesaj verdi; ‘baskı, tehdit ile ancak kaos olur’ dedi* Büyükelçimiz, ‘ABD tehdit dilini bir kenara bırakıp ilişkilerini diyalogla yürütmelidir’ mesajını verdi. Brunson’ın durumunda şu anda bir değişiklik yoktur” dedi.İLGİLİ HABERKriz günlerinde kritik görüşme: Yaptırım kararı gayrimeşruKriz günlerinde kritik görüşme: Yaptırım kararı gayrimeşru

Son güncelleme: 17:01 14.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more