Sözcü Plus Giriş

ABD bu sorunun yanıtını arıyor: First Lady’nin yeteneği ne?

ABD Başkanı Trump'ın göçmen yasalarına çok sert müdahalelerde bulunacağının sinyalini vermesinin ardından Amerikan kamuoyunda yeni bir tartışma başladı. ABD'liler, sadece üstün yetenekli ve Nobel Ödülü'ne sahip olanlara verilen EB-1 programı kapsamındaki vatandaşlığı Sloven asıllı First Lady Melania Trump'ın nasıl aldığı ülke gündemini karıştırdı.

Sozcu.com.tr
09:44 -
ABD bu sorunun yanıtını arıyor: First Lady’nin yeteneği ne?

ABD Başkanı Donald Trump göreve geldikten bir süre sonra başta Green Card çekilişi olmak üzere Dreamers adı altında, yetenekli ve gençlere verilen vatandaşlık programlarınının ülkeye zarar verdiğini söyleyerek bunların yasaklanacağının sinyalini vermişti.

 

Kalifiye olmayan göçmenlerin terörist olduğuna varacak açıklama ve imalarda bulunan Trump’ın bu ifadeleri ise yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi. Kamuoyunda Einstein Vizesi olarak bilinen EB-1 programı kapsamında ABD vatandaşlığı almaya hak kazanan Melania Trump’ın hangi yeteneğinin öne çıktığı tartışması başta ulusal gazetelerde olmak üzere sosyal medyada gündeme geldi.

İLGİLİ HABERMelania Trump dublör mü kullanıyor?Melania Trump dublör mü kullanıyor?
2001 yılının Mart ayında ABD vatandaşlığına hak kazanan 5 Slovenden biri olan Melania Trump o dönemlerde manken olarak çalışıyordu. Üstün yetenekleri ve başarıları olanlara verilen ve genelde öz geçmişinde Nobel ya da benzeri ödüller bulunan isimlere verilen bu vatandaşlık hakkı, Olimpik sporculara ya da Oscar kazananlara veriliyor.İLGİLİ HABERFirst Lady, 2018'e Türk tasarımcıyla girdiFirst Lady, 2018'e Türk tasarımcıyla girdi
ABD’ye 1996’da turist vizesiyle gelen ve daha sonra çalışma vizesi alan Melania Knauss, bundan 2 yıl sonra Trump ile bir partide tanışmış ve birlikte olmaya başlamıştı. Melania, o dönemde Times Meydanı’ndaki dev billboardlarda reklam kampanyalarında boy gösterirken, göçmenlik konusunda çalışmalarda bulunan Migration Policy Institute isimli kuruluştan Sarah Pierce açıklamalarda bulundu. Göçmen ve mülteci konusunda uzman olan Sarah Pierce, Washington Post’a konuştu ve açıklamasında, “Olağanüstü yetenek kavramı çok nesnel. Genelde bu tür vatandaşlık başvurularında, kişilerin Nobel Ödülü ya da Oscar heykelciğine sahip olup olmama gibi kriterler büyük önem taşıyor” dedi.

Son güncelleme: 09:51 02.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more