ABD gümrük vergisi konusunda Çin’le anlaştı

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, "Çin ile ticaret savaşını beklemeye alıyoruz. Şu anda, farklı bir çerçevede anlaşıncaya kadar gümrük vergisini beklemeye alma konusunda anlaştık." dedi.

ABD gümrük vergisi konusunda Çin’le anlaştı

Açıklama Pekin yönetiminin en üst düzey ekonomi yetkilisi Liu He ile Amerikan Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, Washington’da beş gün süren ticaret görüşmeleri sonunda yapıldı. Ortak bildiride “Taraflar Çin’in ABD’den tarım ve enerji ürünleri ithalatında anlamlı bir artışta anlaştı. Bu ABD’nin büyümesine ve istihdamına olumlu katkı yapacak” denildi. ABD, bu adımın Çin ile arasındaki yıllık 335 milyar dolarlık ticaret açığını kademeli olarak düşüreceğini belirtti.

ABD, Türk ilaç fiyatlarına müdahaleye hazırlanıyor iddiası İlginizi Çekebilir ABD, Türk ilaç fiyatlarına müdahaleye hazırlanıyor iddiası
PROAKTİF TUTUM

Beyaz Saray’dan yapılan daha önceki açıklamalarda, ticaret açığını 200 milyar dolar azaltmanın hedeflendiği belirtilmişti. Görüşmeler sonunda yapılan açıklamada ise miktar belirtilmedi. Taraflar daha önce birbirlerine uygulama tehdidinde bulundukları gümrük vergileriyle ilgili bir bilgi de vermedi. Çin ve ABD, ticaret konularındaki sorunları “proaktif bir tutumla” çözmek için müzakereleri sürdürme kararı da aldı.

Trump, Amazon'un peşinde İlginizi Çekebilir Trump, Amazon'un peşinde

VERGİLER TRUMP’TAN GELMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına getirdiği yaklaşık 150 milyar dolarlık gümrük vergisine Çin’den misilleme gelmesinin ardından iki ülke arasında ticaret savaşları senaryoları konuşulmaya başlanmıştı. Trump “Amerika’nın fikri mülkiyetinin Çin tarafından çalınmasını” engellemek adına bu adımı attığını söylemişti. ABD Çin’den alınan çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirmişti. Çin de buna karşılık ABD’den uçak, soya fasulyesi, otomobil, domuz eti gibi ürünlerin ithalatına ek vergi uygulayacağını açıkladı. AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...