Sözcü Plus Giriş

ABD Maslahatgüzarı Philip Kosnett: Trump Türkiye’ye büyükelçi atamak istiyor

ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Kosnett yaptığı açıklamada, "Türkiye ile ABD diplomatik ve askeri kanallardan yakın çalışıyor. Trump Türkiye'ye yüksek profilli bir büyükelçi atamak istiyor" ifadelerinde bulundu. Diğer yandan Pentagon'dan yapılan açıklamada F-35'lerle ilgili detaylı bilgiler verildi.

null
Güncellenme: 22:28, 02/07/2018
ABD Maslahatgüzarı Philip Kosnett: Trump Türkiye’ye büyükelçi atamak istiyor

ABD’nin Bağımsızlığının 242. yıl dönümü dolayısıyla ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett ve eşi Alison Kosnett’in ev sahipliğinde büyükelçilik konutunda verilen davete Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ümit Yalçın, Ankara’da görev yapan çok sayıda büyükelçi, diplomat ve gazeteci katıldı.

ABD Maslahatgüzarı Philip Kosnett “YPG’nin Münbiç'te durumu anladığını düşünüyorum. Türkiye ile ABD diplomatik ve askeri kanallardan yakın çalışıyor. Trump, Türkiye’ye yüksek profilli bir büyükelçi atamak istiyor” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning ise, Türk F-35 savaş uçağı pilotları ve bakım personelinin kısa bir süre içinde Arizona’da uçuş eğitimlerine başlayacağını ve ABD hükümetinin, Türkiye’nin F-35 programına katılımı konusunda henüz herhangi bir karar vermediğini söyledi.

F-35’LER HAKKINDA FLAŞ GELİŞME

Albay Manning, “Türkiye’nin iki F-35 uçağının Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne vardığını biliyoruz. Türk pilotları ve bakım personeli de Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne vardılar ve kısa bir süre içinde uçuş akademisine başlayacaklar.” dedi.

Mevcut anlaşmalar kapsamında uçağın bir süre ABD’de gözetimde kalacağını belirten Manning, bu sürenin uçağı alacak ülkenin pilotlarının eğitimlerinin tamamlanmasına bağlı olduğunu ve bunun ortalama bir iki yıl sürebileceği kaydetti.

ABD Kongresi’nde F-35 uçaklarının Türkiye’ye verilmesinin engellenmesine yönelik girişimlere de değinen Manning, “ABD hükümeti, henüz Türkiye’nin F-35 Müşterek Taaruz Uçağı Programı’na katılımı konusunda bir karar vermedi. Türkiye yakın ve kilit bir NATO müttefiği ve 2002’den beri F-35 programının uluslararası katılımcısıdır.” şeklinde konuştu.

TÜRK PİLOTLAR İKİ AY İÇİNDE UÇUŞLARA BAŞLAYACAK

Aynı toplantıda konuşan Pentagon’daki Müşterek Programlar Masası Sözcüsü Yarbay Mike Andrews de Arizona’da eğitim gören Türk pilotların bir iki ay içinde uçuşlara başlayacağını söyledi.

Bir politika değişikliği olması durumunda Türkiye’nin mülkiyetini teslim aldığı iki F-35 uçağını alıp alamayacağına ilişkin bir soruya Yarbay Andrews, “Bakanlık teklif edilen yasalara ilişkin yorum yapmaz. Bir şeyler değişmediği sürece onlar (pilot ve bakım personeli) akademi eğitimlerine devam edecekler” yanıtını verdi.

Başka bir gazetecinin aynı soruyu tekrar etmesi üzerine Andrews, söz konusu uçakların yasal bir değişiklik durumunda Türkiye’ye verilip verilmemesinin tamamen yapılacak politika değişikliğine bağlı olacağını dile getirdi.

Yarbay Adrews “Senato, (F-35’lerin Türkiye’ye verilmesinin) engellenmesi için oy kullandı. Kongre’nin bir oyu var. Başkanın da bir oy hakkı var. Dolayısıyla burada benden spekülasyon yapmamı istiyorsunuz. Bu yüzden size sadece şunu diyebilirim; şu aşamada programda uçuşlara devam edecekler” ifadelerini kullandı.

AA

Yayınlanma Tarihi:21:08,