Sözcü Plus Giriş

ABD sözcüsünden flaş açıklama: Her şey yolunda

ABD öncülüğündeki IŞİD'le mücadele koalisyonunun sözcüsü Albay Sean Ryan, Türk Silahlı Kuvvetleri ile işbirliğinin Türkiye ile ABD arasındaki siyasi gerilimden etkilenmediğini açıkladı. DW Türkçe'nin haberinde Ryan'ın, "Biz TSK ile her gün birlikte çalışıyoruz. Yaşanan askeri nitelikte bir gerilim değil. Konuyu daha çok siyasi bir gerilim olarak değerlendiriyorum" dediği aktarıldı.

07:49 -
ABD sözcüsünden flaş açıklama: Her şey yolunda

Ryan, aralarında DW Türkçe’nin de bulunduğu basın kuruluşlarından gazetecilerin katıldığı telefon konferansında IŞİD ile mücadelede gelinen noktayı ve güncel gelişmeleri değerlendirdi.  Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilimin IŞİD'e karşı ortaklaşa yürütülen mücadeleyi etkileyip etkilemediği sorusunu yanıtlayan Ryan, “Biz Türk Silahlı Kuvvetleriyle her gün birlikte çalışıyoruz. Yaşanan, askeri nitelikte bir gerilim değil. Konuyu daha çok siyasi bir gerilim olarak değerlendiriyorum” dedi.

“Türk muhataplarımızla her şey yolunda”Ankara-Washington hattında yaşanan krizin iki ülke arasında istihbarat ve terörle mücadele alanlarındaki bilgi paylaşımını sekteye uğratabileceği yorumlarını değerlendiren Albay Ryan, “Bizim Türk muhataplarımızla her şey iyi, gayet yolunda, bu nedenle bu iddiaların hiç bir şekilde doğru olduğunu düşünmüyorum” dedi.

İLGİLİ HABERÖldüğü sanılan IŞİD'in lideri ortaya çıktı... ABD-Türkiye gerilimini anlattıÖldüğü sanılan IŞİD'in lideri ortaya çıktı... ABD-Türkiye gerilimini anlattı

“Menbiç hazırlığı sürüyor
Türkiye ile ABD arasında Menbiç mutabakatı doğrultusunda atılan adımlara da değinen sözcü Ryan, Menbiç'te ABD ile Türk askerlerinin müşterek devriye faaliyetlerine ilişkin ön çalışmaların sürdüğünü söyledi. Ryan “Her iki taraf bölgede istikrar ve güvenliğin teminini sağlayacak sürdürülebilir bir anlaşmaya bağlı” diye konuştu.

Bugüne kadar Türkiye'ye verilen söz doğrultusunda kaç YPG'linin Menbiç'ten ayrıldığı sorusuna ise ABD'li sözcü, “YPG ile çalışmadığımız için onlar adına konuşamam ama bu konu Türkiye ile ABD arasındaki mutabakatın çerçevesinde yer alıyordu. Koalisyon sözcüsü olarak daha fazla ayrıntıya giremem” dedi.

“El-Bağdadi etkisiz

Sözcü Ryan'a, IŞİD lideri el Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen, “cihada devam” mesajı verilen ve Batılı ülkelere karşı terör saldırısı çağrısının yer aldığı sesli kayıt da soruldu. “Yaşıyor olsun ya da olmasın, bizim görevimiz IŞİD'i yenilgiye uğratmak ve bunu yapacağız” diyen Ryan, “Bizim tahminimize göre Bağdadi'nin liderliği söz konusu değil, o işe yaramaz, etkisiz… IŞİD liderliğinden yapılan herhangi bir değerlendirme konusunda çok da endişeli değiliz. Zaten onun yerine gelecek isimleri kendileri açıkladılar bir kaç hafta önce. Yani bunun bizim buradaki mücadelemize herhangi bir etkisi olacağı kanaatinde değiliz” görüşünü aktardı.

 

Son güncelleme: 07:53 24.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more