ABD’de liseye saldırı… 31 arkadaşını vurdu

Bireysel silahlanmanın had safhada olduğu ABD'de korkunç bir saldırı gerçekleşti. ABD'nin Florida eyaletinde, Nicolas Cruz isimli biri AR-15 model yarı otomatik tüfekle ateş açarak, öğrencileri vurdu. Saldırı kameralar ve akıllı telefonlar aracılığıyla anbean görüntülendi. Yetkililer en az 17 kişinin öldüğünün 14 kişinin de yaralandığını açıkladı.

ABD’de liseye saldırı… 31 arkadaşını vurdu

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Stoneman Douglas High School, kanlı bir saldırıya tanık oldu. Lisenin eski bir öğrencisi olan Nicolas Cruz, elinde yarı otomatik tüfekle okula saldırı düzenledi.

Okula girmeden önce ateş açmaya başlayan ve yaşanan panikle birlikte binaya girerek yangın alarmını çalıştıran Cruz, buradaki hengame sırasında dışarı çıkmak isteyen öğrencilere ateş açtı. İlk belirlemelere göre en az 17 öğrenci hayatını kaybederken 14 kişi de yaralandı.

 

3 bin öğrencinin okuduğu okulda, Cruz’un saldırısına polis müdahale edince silahlı çatışma yaşandı. Fakat çatışma sonucunda Cruz canlı olarak ele geçirildi ve gözaltına alındı. Yapılan açıklamada Cruz’un okulda eskiden okuyan bir öğrenci olduğu ve sık sık eski sınıf arkadaşlarını tehdit ettiğini söyledi. 18 yaşındaki Cruz’un eski arkadaşlarına zarar vereceğini söylediği ve zaman zaman okula silah getirdiğini de aktardılar.

florida1

Broward County polis şefi Scott Israel, saldırının daha önce lisede öğrenci iken belirtilmeyen disiplinsizlik nedeniyle okuldan atılan Nikolas Cruz tarafından yapıldığını söyledi. Israel, Cruz’un polise direnmediğini ve üzerinde AR-15 tipi bir tüfek ve çok sayıda mühimmat bulunduğunu söyledi Israel’in verdiği bilgiye göre olayda 12 kişi okul içinde, iki kişi okulun dışında, bir kişi sokakta vurularak ve iki yaralı da hastanede hayatını kaybetti. Olay, 2012 yılında 20 birinci sınıf öğrencisi ve altı eğitimcinin hayatını kaybettiği Sandy Hook okulu saldırısından bu yana Amerikan devlet okullarında yaşanan en çok ölümlü saldırı oldu.

ABD'deki katliamların ortak noktası İlginizi Çekebilir ABD'deki katliamların ortak noktası
Trump, saldırıyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada,”Korkunç Florida saldırısı kurbanlarının ailelerine dualarım ve başsağlığı diliyorum. Hiç bir çocuk, öğretmen veya herhangi birisi Amerikan okulunda güvensiz hissetmemelidir. Sadece Vali Rick Scott'la konuştum. Korkunç Florida okul saldırısıyla ilgili kanunen zorla birlikte çalışıyoruz” dedi.Öte yandan adeta “ABD’nin ABD’den başka düşmanı yoktur” şeklinde okunabilecek bu saldırı sonrasında Rusya’dan açıklama geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başsağlığı mesajı gönderdi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...