ABD’de Trump’a Kamuoyu Desteği Artıyor

Son günlerde yapılan kamuoyu yoklamalarında ABD Başkanı Donald Trump’a verilen desteğin yükselişte olduğu görülüyor. Uzmanlar bu durumu, Amerikan ekonomisiyle ilgili iyimserliğin artmasına bağlıyor.

ABD’de Trump’a Kamuoyu Desteği Artıyor

Quinnipiac Üniversitesi'nin yaptığı son ankette, ABD Başkanı Donald Trump'a destek son yedi ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 40'a ulaştı.

Aynı şekilde Gallup'un haftalık anketinde Trump'a destek yüzde 40 olarak kaydedildi. Bu destek oranı son olarak Eylül ortasındaki anketlerde görülmüştü.

Real Clear Politics adlı araştırma firmasının anketine göre, Trump'a destek şu günlerde yüzde 42'nin biraz üzerinde seyrediyor. Bu sıçrama, son aylarda yüzde 30'ları aşmayan Trump için büyük bir ilerleme olarak görülüyor.

Ancak siyasi uzmanlar, anketlerdeki bu yükselişin, Demokratlar'ı hedef alan saldırılar ve Rusya'yla Trump'ın başkanlık kampanyası arasındaki gizli işbirliği iddiasıyla ilgili soruşturma yüzünden her an yerini düşüşe bırakabileceği uyarısı yapıyor.

Ara seçimler yaklaşıyor

ABD Başkanı Trump'a destek oranının artması, ara seçimleri büyük ölçüde etkileyebilir.

Beyaz Saray'ı kontrolunda tutan parti genellikle Kongre ara seçimlerinde sandalye kaybına uğrar ve başkana destek yüzde 50'nin altına düştüğünde bu kayıp daha da büyür.

Trump, başkanlığının ilk yılında kamuoyu desteğini yüzde 40'a yaklaştırmakta zorlandı ve bu durum Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde tutmaya çalışan Cumhuriyetçi Parti'yi kaygılandırıyor.

Demokrat Parti'nin çoğunluğa sahip olmak için 24 sandalyeye daha ihtiyacı var.

Cumhuriyetçiler, 2 sandalye farkla Senato'da da çoğunluğa sahip.

Ancak Demokratlar, Kasım seçimlerinde yarış konusu olacak 34 sandalyeden 26'sı için kıyasıya mücadele veriyor ve bu sandalyelerden on tanesi 2016 seçimlerde Trump'a oy veren eyaletleri temsil ediyor.

Ara seçimler için başka bir önemli göstergeyse, seçmenlere yöneltilen jenerik bir anket sorusu. Seçmene, Kongre'de kendilerini hangi partinin temsil etmesini istedikleri soruluyor.

Birçok anketin ortalamasına göre Demokratlar şu anda Cumhuriyetçiler'in altı puan önünde.

Ancak Aralık ayında iki parti arasındaki farkın çift haneli olduğunu hatırlatan uzmanlar, ekonomik iyileşmenin ve Trump'a halk desteğinin artmasının Cumhuriyetçiler'e yardım edeceğini söylüyor. Amerika’nın Sesi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...