Sözcü Plus Giriş

ABD’den kafaları karıştıran 30 kilometrelik güvenli bölge açıklaması

Önceki gün ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li bakanın kendisine Suriye'de 30 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturulması teklifinde bulunduğunu açıklamıştı. Tillerson, dün İsviçre'de böyle bir açıklama yapmadığını söyledi.

Sozcu.com.tr
17:59 -
ABD’den kafaları karıştıran 30 kilometrelik güvenli bölge açıklaması

TSK’nın terör örgütleri PKK, KCK, PYD ve IŞİD’e karşı başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu sonrasında Ankara-Washington hattında kafaları karıştıran açıklamalar gelmeye devam ediyor. Dün gece ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşen görüşme sonrasında taraflar farklı açıklamalarda bulunmuş, ABD’nin açıklaması Türkiye’nin tepkisini çekmişti.

Tillerson'ın açıklamaları ABD Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinde yer aldı.

Tillerson’ın açıklamaları ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer aldı.

Kafaları karıştıran bir diğer açıklama da ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan geldi. ABD’li bakan İsviçre’nin Davos bölgesinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Kuzey Irak Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

İLGİLİ HABERİsmi açıklanmayan Türk yetkiliden çarpıcı ABD açıklaması! | Son dakika haberleriİsmi açıklanmayan Türk yetkiliden çarpıcı ABD açıklaması! | Son dakika haberleri

Buluşma öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tillerson’a dün gündeme gelen Suriye’deki 30 kilometrelik güvenli bölge soruldu.

İLGİLİ HABERABD: 30 kilometrelik güvenli hat oluşturalımABD: 30 kilometrelik güvenli hat oluşturalım

“Sayın Tillerson, Türkiye Dışişleri Bakanı’na Suriye’de bir güvenli bölge teklifinde bulundunuz mu” sorusuna Tillerson’ın yanıtı kafaları karıştırdı. Tillerson, “Birçok olası seçeneği konuştuk fakat biz bir şey teklif etmedik” dedi.

ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Reuters'ın Türk haber kanallarına dayandırdığı haberde Çavuşoğlu, Tillerson ile görüşmesinin detaylarını vermişti. Paris’te bir araya gelen iki dışişleri bakanı Suriye konusunu masaya yatırmıştı. Çavuşoğlu, Tillerson’ın kendisine Afrin’de 30 kilometrelik güvenli bölge önerisi yaptığını ifade etmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 06:47 26.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more