ABD Savunma Bakanı Mattis’ten Türkiye açıklaması

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırım tehdidinin iki ülke arasındaki askeri ilişkileri etkilemediğini, Türkiye ile yakın çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Mattis’ten Türkiye açıklaması

Mattis, Savunma Bakanlığı (Pentagon) basın ofisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Trump’ın Türkiye yönelik yaptırım tehdidini hatırlatarak, Türk-Amerikan ilişkilerindeki tansiyonun askeri ilişkileri etkileyip etkilemediğini sorması üzerine Mattis, “Türk-Amerikan ilişkileri ve askeri operasyonlarına bir etkisi olmadı. Şu aşamada, Türkiye ile yakın çalışmaya devam ediyoruz” yanıtını verdi.

SON DAKİKA: Türkiye'den ABD'ye flaş Rahip Brunson yanıtı! İlginizi Çekebilir SON DAKİKA: Türkiye'den ABD'ye flaş Rahip Brunson yanıtı!

Senato’nun, Türkiye’ye F-35 uçaklarının verilmesini geçici olarak askıya alınmasını savunma bütçesine ilişkin yasa tasarısına eklediği hatırlatılarak, bunun Türk-ABD ittifakını nasıl etkilediğine ilişkin bir soruya ise Mattis, bu tasarının da askeri ilişkileri etkilemediğini ifade etti.

Trump'ın tehdidinden sonra ABD'den ilk adım İlginizi Çekebilir Trump'ın tehdidinden sonra ABD'den ilk adım

Türkiye ile ABD’nin Münbiç’te ortak devriyelere yakın zamanda başlayacağını da anlatan Mattis, ortak devriyelerin en zaman başlayacağına ilişkin bir soruya karşılık ise, “Tüm planları bir araya getirdik ve planlama iyi gitti. Eğitim ekipmanı İncirlik’e indi. Ortak eğitimlerin ne zaman başlayacağından emin değilim, çünkü önce ekipmanı getirmemiz ve devam etmemiz için tüm koşulları hazırlamamız gerekir” dedi.

Mattis, daha sonra Münbiç’te ortak devriyelerin haftalar içinde başlayabileceğini kaydetti.  AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...