Sözcü Plus Giriş

ABD’den terör örgütlerine “güvence” devriyesi

Pentagon Sözcüsü Albay Manning, "Cuma günü ABD kuvvetleri, SDG ortaklarımızla Suriye'nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladı" dedi. Manning'in bahsettiği SDG ise omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG'nin oluşturduğu silahlı grup.

Sozcu.com.tr
07:55 -
ABD’den terör örgütlerine “güvence” devriyesi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG/PKK mevzilerine top atışı yapmasının ardından ABD örgütle bölgede devriye başlattı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, Pentagon’da düzenlediği günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Geçen hafta uluslararası ajansların servis ettiği fotoğraflarda ABD'li askerler ile terör örgütü PKK'nın uzantısına bağlı kişiler devriye yaparken görüntülenmişti.

Geçen hafta uluslararası ajansların servis ettiği fotoğraflarda ABD’li askerler ile terör örgütü PKK’nın uzantısına bağlı kişiler devriye yaparken görüntülenmişti.

Albay Manning, “Cuma günü ABD kuvvetleri, SDG ortaklarımızla Suriye’nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladı” ifadesini kullandı. Suriye’de tüm tarafların IŞİD’in yenilmesine odaklanması gerektiğini savunan Manning, “Bu spesifik devriyeler için düzenlemiş bir takvim veya düzenlilik söz konusu değil; bu devriyeler bize, SDG ortaklarımıza ve Türkiye’ye bölgenin güvenliğini sağlama imkanı tanıyacaktır” şeklinde konuştu. Sözcü, Türk ve Amerikan askerlerinin Menbiç bölgesinde ortak devriyelere başladığını ve bu devriyelerin IŞİD’i kalıcı bir şekilde yenme hedefine odaklanmalarını sağlayacağını söyledi.

Öte yandan basında yer alan ve ABD’nin Türkiye ile yaptığı devriyelere paralel olarak YPG/PKK ile Menbiç civarında devriye faaliyeti yürüttüğüne ilişkin haberleri değerlendiren Pentagon sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, “Menbiç yakınlarında Türkiye ile yaptığımız devriye dışında başka bir devriye gerçekleştirmedik” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 07:58 06.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more