ABD’den Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin Washington Büyükelçisini Ankara'ya çağırma kararını değerlendirdi. Nauert "Türkiye'nin büyükelçisini geri çağırdığının farkındayız ve Türkiye'nin böyle yapma hakkı da var" dedi.

ABD’den Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Washington’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Nauert, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ı Ankara’ya çağırması ile ilgili soruya verdiği yanıtta, “Türkiye’nin büyükelçisini geri çağırdığının farkındayız ve Türkiye’nin böyle yapma hakkı da var” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert şöyle devam etti:

Türkiye'nin ABD Büyükelçisi geri döndü İlginizi Çekebilir Türkiye'nin ABD Büyükelçisi geri döndü

“Ancak bunu bizim Türk hükümeti ile ilişkilerimizi eksiltecek bir durum olarak görmüyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefiki olmayı sürdürmekte ve Türk hükümeti ile gelecekteki konuşmaları da sabırsızlıkla bekliyoruz.”

“YAKINDA YENİDEN GÜNDEME GELİRSE ŞAŞIRMAM”

Nauther, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklu olarak yargılanan rahip Andrew Brunson hakkında soruya da yanıt verdi. Brunson konusunu yakından izlediklerini söyleyen Nauert, “Türk yetkililerle yapılan her görüşmede rahip Brunson konusu gündeme getiriliyor. Yakında yeniden gündeme gelirse şaşırmam” diye konuştu.

MENBİÇ KONUSU

Nauert, “Türkiye Dışişleri Bakanı, eski Bakan Tillerson ile Menbiç konusunda bir ön anlaşmaya varıldığını söylemişti. O zaman, siz böyle bir anlaşma olmadığını söylediniz. Türkiye ile ABD arasında Menbiç konusunda bir anlaşma olmadığı konusundaki pozisyonunuz aynı mı?” sorusuna da “Bu doğru. Menbiç ile ilgili görüşmeler devam ediyor ve hiçbir şey sonuçlandırılmadı. Bu konuda bir güncellememiz yok. Ayrıca, yeni bir Dışişleri Bakanımız olduğunu, kendisini Türk hükümeti ile konuşabilme yeteneğine sahip olduğunu ve isterlerse yeni bir yola karar verebileceğine de değinmek isterim” diye yanıtladı. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...