ABD’li generaller teröristlerle aynı masada

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde bulunan Afrin bölgesindeki terör örgütlerine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı'nın başlangıcından bu yana, Irak ve Suriye'de bulunan IŞİD ile mücadele koalisyonundaki ABD'li generaller ilk kez ana omurgasını terör örgütü YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) temsilcileri ile bir araya geldi.

ABD’li generaller teröristlerle aynı masada

Türkiye’nin, Afrin’deki terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nı gerekçe gösterip Suriye’de IŞİD’e yönelik operasyonlarını durduran ve ana omurgasını terör örgütü YPG’nin oluşturduğu DSG’nin sorumluları ile ABD ve Koalisyon güçlerinin komutanları görüştü. Zeytin Dalı Harekâtı’nın başlangıcından bu yana ilk kez gerçekleşen görüşmenin fotoğrafı, koalisyonun sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Fotoğraflarda, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel’in bir DSG sorumlusu ile tokalaştığı görülüyor. Fotoğraflar, ‘Koalisyon ve ABD’li generaller, Suriye Demokratik Güçleri ortaklarımız ile IŞİD’e karşı Orta Fırat Vadisi’ndeki mevcut operasyonlar hakkında daha iyi anlaşmak için buluştuk. 1 Mayıs’ta operasyon başlatılmıştı; DSG, 64 kilometrekare bölgeyi teröristlerden temizlemiş, bu da IŞİD’den temizlenen alanı toplam 5 bin kilometrekarenin üzerine çıkartmış’ notu ile paylaşıldı. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...