Sözcü Plus Giriş

ABD’nin Taliban’la masaya oturacağı tarih belli oldu

Pakistan Başbakanı İmran Han, Afganistan'da diyalog ortamına katkıda bulunmak için çalıştıklarını belirterek, "ABD ve Afgan Talibanı 17 Aralık'ta bir araya gelecek." dedi.

18:41 -
ABD’nin Taliban’la masaya oturacağı tarih belli oldu

Han, Hayber Pahtunhva eyaletinin ilk 100 günlük icraatlarını anlattığı programda yaptığı konuşmada, ABD ve Taliban görüşmesi konusuna değindi. ABD yönetiminin, Afgan Talibanı’nı diyalog masasına gelmeye ikna etmek için Pakistan’a etkisini kullanması yönünde çağrılarda bulunduğunu hatırlatan Han, Afgan Talibanı ile ABD arasında görüşme ayarlandığını duyurdu.

İLGİLİ HABERTaliban askeri karakola saldırdı: 14 ölü, çok sayıda asker esirTaliban askeri karakola saldırdı: 14 ölü, çok sayıda asker esir

Yıllardır Pakistan’ın, Afganistan’da çözümün askeri değil diyalog yöntemiyle çözüleceği yönünde çağrı yaptığını hatırlatan Han, “Bize uzun zamandır Afganistan konusunda yaptığımızdan daha fazlasını yapmamızı isteyen ABD yönetimiyle Afgan Talibanı arasında görüşme ayarladık. İki taraf 17 Aralık’ta bir araya gelecek.” ifadelerini kullandı. Han, görüşmenin nerede yapılacağına ilişkin bilgi paylaşmadı.

İLGİLİ HABERTaliban ile ABD arasında uzlaşma görüşmesiTaliban ile ABD arasında uzlaşma görüşmesi

Afganistan’da barışın Pakistan için önemine de değinen Han, Afganistan sınırındaki Hayber Pahtunhva’nın başkenti Peşaver’in önemli bir ticaret merkezi haline geleceğini anlattı. Han, bölgede kurulması planlanan Mohmand barajının da barışın sağlandığı ortamda bölgenin su ihtiyacını sonsuza kadar çözeceğini ifade etti. AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more