Sözcü Plus Giriş

ABD’yi sarsan rapor: Rusya, gerçekten Trump’a yardım etmiş

ABD'de yıllardır devam eden, "Rusya, Trump'a seçimleri kazanması için yardım etti" iddiası hakkında Kongre'ye hazırlanan rapor ortaya çıktı... Washington Post'un ele geçirdiği raporda, Google, Facebook ve Twitter'la birlikte birçok sosyal platforma yüklenen milyonlarca paylaşım incelendi. Raporda Rusya'nın gerçekten de bilgi kirliliği yarattığı ve sosyal medya üzerinden Trump'ın kazanmasına yardımcı olduğu vurgulandı.

Sozcu.com.tr
09:29 -
ABD’yi sarsan rapor: Rusya, gerçekten Trump’a yardım etmiş

Dünyanın önde gelen gazetelerinden Washington Post, Senato için hazırlanan raporun taslağına ulaştı… Raporda dünyanın önde gelen şirketleri Google, Facebook ve Twitter’daki paylaşımlar incelenirken milyonlarca veri üzerinden analiz yapıldı.

Senato’daki İstihbarat Komitesi için hazırlanan raporda, 2016’daki seçimler sırasında Rusya’nın müdahalesi gözler önüne seriliyor. Sosyal medya analiz şirketi olan ve Oxford Üniversitesi bünyeinde çalışan Computational Project and Graphika’nın hazırladığı raporda, ABD’nin Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği aracı kuruluş İnternet Araştırmaları Ajansı’nın verileri resmen didik didik analiz edildi. Raporda özellikle ABD’li seçmene hedeflenmiş mesajlar atıldığı ve seçimlere yaklaşılırken başkanlık yarışında mücadele eden adayların tartışma programlarına ya da parti zirvelerine katıldığı zamanlarda bilgi kirliliği yaratıldığı ortaya çıktı.

TOPLUM AYRIŞTIRICI MESAJLAR PAYLAŞILDI

Bu hafta tamamı yayınlanacak raporda milyonlarca verinin incelendiği ifade edilirken ABD Başkanı Trump’ın 2016 seçim kampanyasına destek verildiği ve ABD seçmenine sosyal medya üzerinden sık sık silahlı saldırılar ve ırkçılık konusunda toplumu ayrıştırıcı paylaşımlar yayınlandığı belirlendi. Senato’nun isteği üzerine hazırlanan raporda hakkında Rus yetkililer daha önce ilgilerinin olmadığını duyurmuştu.

Bu yılın başında Özel Savcı Robert Mueller, 13 Rus vatandaşı 3 şirketin ABD seçimlerine müdahale ettiğini ve ayrıştırıcı mesajlarla seçmeni yönlendirdiğini duyurmuştu.

Son güncelleme: 09:32 17.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more