Türkiye ilk kez rejimle çatıştı

İngiltere'nin prestijli gazetelerinden Financial Times, dün Afrin'e giren Suriye hükümeti yanlısı güçlere Türkiye'nin açtığı ateşi duyurduğu haberinde, Türkiye'nin bu hamlesinin Suriye'deki iç savaşın daha da yoğunlaşması riskini arttırdığını yazdı. Times ise "Türkiye ilk kez rejimle çatıştı" manşetini attı ve savaşın daha da karmaşıklaşabileceği uyarısında bulundu.

Türkiye ilk kez rejimle çatıştı

Son haftalarda “Suriye’deki iç savaşın merkezindeki mücadelelerin tehlikeli uluslararası güç oyunlarıyla daha da karmaşıklaştığını söyleyen gazete, buna Suriye’de bulunan İran ait hedeflerine ateş açtıktan sonra düşürülen İsrail jetinin de dahil olduğunu söylüyor ve “Suriye’deki çatışma Beşar Esad yönetimine karşı bir halk ayaklanması olarak başladı ve yarattığı kaosta hem Kürtlere hem de IŞİD gibi cihatçı gruplara toprak sağlayan, karmakarışık, çok taraflı bir savaşa dönüştü. Uluslararası müdahaleler de karmaşıklığı arttırdı. ABD öncülüğündeki koalisyon, IŞİD’e karşı YPG ve müttefiklerini destekliyor. Bu da pratikte, Afrin’de iki ABD müttefikinin karşı karşıya gelmesi demek oluyor.” yorumunda bulunuyor.

“YPG ve Esad arasındaki anlaşmada İran’ın rolü olabilir”

Rusya ve İran’ın da ağırlıklarını Suriye lideri Beşar Esad’dan yana koyduklarını hatırlatan gazete, Türkiye’nin Kürt gruplara odaklandığını belirtti.

Uzmanların Afrin’e girmeye çalışan güçlerin İran destekli Şii milisler olduklarını söylediğini aktaran gazete, bunun da Suriye rejimi ve YPG arasındaki anlaşmanın, Rusya’nın değil bölgesel bir güç olan İran’ın gözetiminde yapıldığına işaret edebileceğini vurguladı.

Times: “Türkiye ilk defa rejimle çatıştı”

Konuyla ilgili haberine “Türkiye ilk defa rejimle çatıştı” başlığını atan Times da benzer bir yorum yaptı ve “Türkiye ve rejim arasındaki çatışmalardaki herhangi bir yükseliş savaşı daha da karmaşıklaştırır” dedi.

Afrin'den bir son dakika haberi daha: TSK bombaladı Esad güçleri geri çekildi İlginizi Çekebilir Afrin'den bir son dakika haberi daha: TSK bombaladı Esad güçleri geri çekildi

 

Kuzey Kore'den ABD'ye son dakika şoku İlginizi Çekebilir Kuzey Kore'den ABD'ye son dakika şoku

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...