Sözcü Plus Giriş

Akdeniz’de sıcak gelişme… Yunan fırkateyninden Türk gemisine taciz

Doğu Akdeniz'de sıcak bir gelişme yaşandı. Araştırma yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisini taciz eden Yunan fırkateyni, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca engellendi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 19:17, 18/10/2018
Akdeniz’de sıcak gelişme… Yunan fırkateyninden Türk gemisine taciz

Dışişleri Bakanlığı Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığında bu sabah Barbaros Hayrettin gemisi tarafından sismik araştırma faaliyetinin başlatıldığını açıklarken, geminin bir Yunan fırkateyni tarafından taciz edildiği ve fırkateynin Türk deniz kuvvetleri unsurlarınca engellendiği duyuruldu.

İlginizi ÇekebilirEnerji Bakanlığı'ndan Yunanistan'a sert tepkiEnerji Bakanlığı'ndan Yunanistan'a sert tepki

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Barbaros Hayreddin Paşa gemisi tarafından Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda bu sabah itibariyle yeni bir sismik araştırma faaliyetine başlanmıştır…Türkiye kıta sahanlığında uluslararası hukuktan kaynaklanan egemen hak ve yetkilerini kullanmaya devam edecektir. Bu vesileyle Yunanistan'a bölgede bir tırmanmaya neden olacak davranışlardan uzak durmasını salık veriyoruz” denildi.

Anadolu Ajansı ise bu açıklama ile aynı saatlerde Doğu Akdeniz’de araştırma yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin bir Yunan fırkateyni tarafından taciz edildiğini ve fırkateynin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca engellendiğini duyurdu.

Yayınlanma Tarihi:16:37,