Reklamsız Sözcü

Almanya Başbakanı Merkel 3 milyar euronun Türkiye’ye nasıl ödeneceğini açıkladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Konseyi zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile yürürlükteki mülteci mutabakatı hakkında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Açıklamasında ödemelerin 'proje bazında' yapılacağını belirten Merkel, "Türkiye'ye ikinci 3 milyar euroyu gönderme kararı almamız, elbette projelere bağlı olarak" ifadelerini kullandı.

21:12 -
Almanya Başbakanı Merkel 3 milyar euronun Türkiye’ye nasıl ödeneceğini açıkladı

Merkel, Avrupa Konseyi zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’ye sığınmacılarla ilgili projeleri desteklemek amacıyla ikinci kez 3 milyar euro vereceklerini belirterek, “Türkiye-AB anlaşmasını tüm yönleriyle uygulamak istiyoruz. En nihayet burada verilen önemli bir sinyal, Türkiye’ye ikinci 3 milyar euroyu gönderme kararı almamız, elbette projelere bağlı olarak. Sığınmacıların bakımı için ve Türkiye bu konuda olağan üstü işler yapıyor” seklinde konuştu.

Genel olarak Avrupa ülkelerine yönelik göç sorunuyla ilgili olarak bir uzlaşıya vardıklarını ifade eden Merkel, AB üyesi ülkelerin görüş farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda bunun doğru yönde atılmış önemli bir adım olduğunu kaydetti.

İLGİLİ HABERİtalya, AB Liderler Zirvesi'nde alınacak tüm kararları 'geçici olarak' bloke ettiİtalya, AB Liderler Zirvesi'nde alınacak tüm kararları 'geçici olarak' bloke etti

“BU TÜM AVRUPA İÇİN ÖNEMLİ BİR SINAV”

Aldıkları kararlar doğrultusunda Almanya-Avusturya sınırında durdurulan sığınmacıların, daha önce Yunanistan ya da İspanya’da kayıt altına alınmış olmaları durumunda bu insanların bu ülkelere gönderileceklerini belirten Merkel, bunun karşılığında da bu ülkelere yardım edileceğini söyledi.

Benzer anlaşmaların Almanya’nın komşu ülkeleriyle de yapılacağını ifade eden Merkel, “Göç konusu sadece tek tek her bir üye ülke için değil, tüm Avrupa için önemli bir sınav” dedi.

İLGİLİ HABERAB, Türkiye'ye 3 milyar euro verecek, Ankara'dan ilk yanıt geldiAB, Türkiye'ye 3 milyar euro verecek, Ankara'dan ilk yanıt geldi

Libya sahilleri açıklarında insan kaçakçılarına karşı mücadele amacıyla yürütülen Sofia misyonunu desteklemeyi sürdüreceklerini ve Afrika ülkelerine yardım amacıyla oluşturulan fona da 500 milyon euro daha fazla vereceklerini belirten Merkel, sığınmacıların geldikleri ülkelerdeki sorunları da ele alacaklarını, bu bağlamda Libya ve Fas’ı da daha yoğun şekilde destekleyeceklerini ifade etti.

Yaşa dışı göçün önlenmesi için daha fazla yatırım yapacaklarını ifade eden Merkel, ortak bir sığınmacı sisteminin oluşturulabilmesi için henüz yapılacak çok iş olduğunu ancak sağlam bir çerçeve anlaşmasına varıldığını kaydetti. AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 21:31 29.06.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more