Sözcü Plus Giriş

Almanya: Erdoğan’a tartışmalı konuları soracağız

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın planlanan Almanya ziyaretinde Türkiye'de tutuklu Alman vatandaşları ve Afrin'deki askeri faaliyetler gibi konuların da gündemde olacağını belirtti.

Sozcu.com.tr
07:44 -
Almanya: Erdoğan’a tartışmalı konuları soracağız

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın planlanan Almanya ziyaretinde iki ülke arasındaki tartışmalı konuların masaya yatırılacağını kaydetti. Maas, Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine verdiği mülakatta uzun süredir gündemde olan konuların yeniden masaya yatırılacağını belirterek Erdoğan ile görüşmesinde “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’in içi  ve çevresindeki askeri faaliyetleri de gündemde olacak” dedi.

Aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerde normalleşme sürecinin devam etmesini istediklerini vurgulayan Maas, üç milyon Türk kökenlinin yaşadığı bir ülke olarak bunun Almanya için çok büyük önem taşıdığını belirtti. Dışişleri Bakanı ilişkilerde normalleşmenin Türkiye’nin de çıkarına olduğunu belirterek, özellikle ikili ekonomik ilişkilerin önemine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya sonbaharda resmi bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Ziyaretin kesin tarihi ise henüz netlik kazanmadı. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 24 Haziran seçimleri öncesinde Almanya’ya davet etmişti. İkili ilişkilerde güven bunalımının aşılması ve normalleşme sürecinin başlatılması için Türkiye’nin ziyaret isteğini iletmesinin ardından Erdoğan’a resmi davet gönderilmiş, ancak Haziran ayında Türkiye’de erken seçimlere gidilmesi kararının ardından ziyaret planının seçim sonrasına bırakılması kararlaştırılmıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more