Reklamsız Sözcü

Almanya’da Öcalan’a yasak, YPG’ye izin

Köln'de TSK'nın Afrin operasyonunu protesto gösterisi öncesinde Emniyet açıklama yaptı. Gösteride Öcalan posterlerine izin verilmeyeceği, YPG/PKK bayraklarının ise taşınabileceği açıklandı.

08:59 -
Almanya’da Öcalan’a yasak, YPG’ye izin

DW Türkçe’nin haberine göre, TSK’nın Afrin’de yürüttüğü askeri operasyonu protesto için gösteri düzenlemeye hazırlanan Kürt gruplar Köln polisini alarma geçirdi. Radikal grupların da katılması beklenen gösteride çatışma olasılığı endişe yaratıyor.

İLGİLİ HABERAfrin harekatı için ilk anket! Destek yüzde kaç çıktı?Afrin harekatı için ilk anket! Destek yüzde kaç çıktı?

Alman iç istihbaratı Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın terör örgütü PKK ile bağlantılı kuruluşların çatı örgütü olarak nitelendirdiği Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) tarafından düzenlenen ve “Her Yer Afrin, Her Yer Direniş” sloganı altında yapılacak gösteriye 15 bin ila 20 bin kişinin katılması bekleniyor. Cumartesi günü (bugün) sabah saat 10’da başlaması ve yaklaşık altı saat sürmesi beklenen gösteri ve yürüyüş Köln şehir merkezinin geniş bir bölümünü kapsayacak.

Köln Emniyetinden Öcalan uyarısı

Gösteri öncesinde Cuma günü bir basın toplantısı düzenleyen Köln Emniyet Müdürü Uwe Jacob, gösteride terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan posterlerinin açılmasının suç unsuru olduğunu hatırlatarak, bunlara izin verilmeyeceğini açıkladı.

İLGİLİ HABERÇavuşoğlu'ndan ABD'ye sert tepki: İki yüzlü olmaÇavuşoğlu'ndan ABD'ye sert tepki: İki yüzlü olma

16 Eylül 2017’de Köln’de düzenlenen bir gösteride binlerce Öcalan posterinin gösterildiğine tanık olunduğunu belirten Jacob, o dönem konuyla ilgili hukuki bir belirsizlik bulunduğunu ancak bu belirsizliğin Düsseldorf Yüksek İdare Mahkemesi kararıyla giderildiğini kaydetti. Bu nedenle “her tür Öcalan resminin suç unsuru olduğu ve cezai sonuçlar doğuracağı” uyarısı yapan Köln Emniyet Müdürü, “Buna yarın izin vermeyeceğiz. Anında müdahale edeceğiz ve suç eylemlerine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERİşte Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan Leopar tanklarının özellikleriİşte Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan Leopar tanklarının özellikleri

YPG bayrakları gösterilebilecek

Jacob, bir gazetecinin sorusu üzerine Öcalan posterleriyle ilgili yasağın PKK’nın uzantısı olan YPG ve PYD bayrakları için geçerli olmadığını söyledi. Konuyu kısa süre önce İçişleri Bakanlığı ile istişare ettiklerini belirten Jacob, “Eylül’de hukuki belirsizlik vardı. Suriye’de bulunan Kürt grupların bayrakları gösterilebilecek. Gösterinin konusu zaten bu. Ancak Öcalan posterlerine izin yok” dedi.

Diğer yandan gösteriye şiddet eğilimli radikal grupların da katılacağının anlaşılması üzerine görevli polis sayısı takviye edildi. Başlangıçta bin 500 kişilik polis gücü öngörülürken, Aşağı Saksonya ve Hessen eyaletlerinden de takviyelerin olacağı ve gösteride iki binin üzerinde polisin görev yapacağı bildirildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more