Sözcü Plus Giriş

Almanya’dan daha fazla silah istedik

Alman haber ajansı dpa'nın sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman hükümetinden Türkiye'ye daha fazla silah ve teçhizatı satışını onaylamasını istedi.

null
Güncellenme: 12:16, 05/06/2018
Almanya’dan daha fazla silah istedik

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye – Almanya ilişkileri ve 24 Haziran seçimlerine ilişkin Alman haber ajansı dpa’nın sorularını yanıtladı. Alman hükümetinden Türkiye’ye daha fazla silah ve teçhizatı satışını onaylaması talebinde bulunan Çavuşoğlu, “Biz NATO müttefikiyiz ve bu tür kısıtlamalardan kaçınmalıyız” dedi. Çavuşoğlu, hükümetinin silah satışı ve ekonomik ilişkiler de dahil ilişkileri her düzeyde normalleştirmek istediğini söyledi.

Türkiye’nin üretmek istediği Altay tipi tankların yapımına Alman Rheinmetall şirketinin katılımını istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye’deki firmaların bu tankları Rheinmetall’le üretmek istediklerini belirterek “böyle bir işbirliğinin cazibeli olabileceğini” sözlerine ekledi. Rheinmetall’in tank üretimine katkıda bulunması Almanya’da Türkiye’deki insan hakları ihlalleri nedeniyle tartışmalara neden olmuştu.

“Siyasi engeller olmamalı”

İşbirliğinin önündeki siyasi engeller olmaması gerektiğini savunan Çavuşoğlu, geçen yıl ikili ilişkilerde yaşanan krize atıfta bulunarak “Tamamen geçtiğini söyleyemem” şeklinde konuştu. Ancak gerginliğin azaltılmasında büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirten Çavuşoğlu, Almanya’nın eski dışişleri bakanı Sigmar Gabriel’le ilişkilerdeki tüm engellerin ve kısıtlamaların kaldırılması konusunda görüş birliğine vardıklarını vurguladı.

Ancak eski veya yeni hükümetin bu noktada rol oynamadığını, aynı partilerin hâlâ Almanya’da iktidarda olduğunu belirten Çavuşoğlu, Gabriel’in halefi Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın da Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını hafifletmeyi düşünebileceğini söylediğini aktardı.