Sözcü Plus Giriş

Almanya’dan skandal açıklama… 243 kişi PKK’ya katılmaya gitti

Alman hükümeti, terör örgütleri PKK/PYD/YPG'ye katılmak için Suriye ve Irak'a gidenlerin sayısını açıkladı. Sol Parti'nin verdiği soru önergesini cevaplayan hükümetin verilerine göre 2013 yılından beri Almanya'dan 243 kişi terör örgütlerine katılmak için ayrıldı. Berlin, bu kişilerin en az 102'sinin ise Almanya'ya dönmüş olabileceğini duyurdu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 07:14, 01/06/2018
Almanya’dan skandal açıklama… 243 kişi PKK’ya katılmaya gitti

Alman hükümeti, terör örgütü PKK ve Suriye uzantısı PYD’ye katılmak için Suriye ve Irak’a gidenlerin sayısını açıkladı. Sol Parti’nin verdiği soru önergesini cevaplayan hükümetin verilerine göre, 2013 yılından bu yana Almanya’dan 243 kişi PYD ve PKK'ya katılmak için Suriye ve Irak'a gitti. Aynı sürede Almanya'dan terör örgütü IŞİD'i veya başka radikal İslamcı terör örgütlerini desteklemek için 1000'in üzerinde kişinin Suriye'ye ve Irak'a gittiği de kaydedildi.

Terör örgütleri PKK ve PYD'ye katılanların yüzde 65'inin Alman vatandaşı olduğu belirtildi. Hükümet, terör örgütlerine katılanlardan en az 102'sinin Almanya'ya geri döndüğü tahmininde bulunuyor. Hükümet açıklamasında, PKK ve PYD'ye katılanların çatışmalara da katılıp-katılmadığı; silah veya askeri teçhizatlı eğitim görüp-görmediklerinin bilinmediği ifade edildi.

Almanya’da iç istihbarat servisi olan Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın açıkladığı istihbarat raporlarında, terör örgütlerinin, PKK ve PYD'nin saflarına katılmaları için Almanya'da eleman topladığı, katılanların bir kısmının Irak'ın kuzeyine, oradan da Suriye'ye gönderildiği belirtilmişti.

PKK ile bağlantılı soruşturmaların terörizm kapsamında ele alındığı Almanya'da, son bir yıl içinde Suriye ve Irak'tan dönen bazı kişilerin “yasadışı savaşın içinde yer alma” ve “Almanya Federal Cumhuriyeti'ne büyük oranda zarar verme” gibi suçlamalarla para cezasına çarptırıldığı, bazılarının ise pasaport ve kimliklerine el konulması kararı alındığı ifade edildi.

Almanya’da 1993 yılında yasaklanan PKK’nın bu ülkedeki üye ve destekçileri cezai takibata tabi tutuluyor. 29 Ocak 2018 tarihinde Federal İçişleri Bakanlığı eyaletlere gönderdiği bir genelgeyle PKK yasağının daha sertleştirilerek uygulanmasını istemişti. Deutsche Welle’nin haberinde Almanya çapında 14 bin civarında PKK yandaşı olduğu tahmin edilirken, haber portalı, “Terör örgütü kurduğu çeşitli dernekler aracılığıyla ülke içerisinde propaganda yürütmeye devam ediyor, zorla haraç topluyor, eleman temin edin ediyor” yorumunu yaptı.