Sözcü Plus Giriş

Almanya’dan Türkleri üzecek açıklama

Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un 2010'da "İslam Almanya'nın bir parçasıdır" açıklaması ve politikasında U-dönüşü yaşanıyor. Almanya'nın geçen hafta göreve başlayan yeni İçişleri Bakanı Horst Seehofer, "İslamiyetin Almanya'da yeri yok" dedi.

Sozcu.com.tr
12:58 -
Almanya’dan Türkleri üzecek açıklama

Seçim kampanyasını Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmemesine yönelik vaatlerle şekillendiren Alman siyasetçiler, aylar sonra yeni kabineyi kurmayı başardı. Koalisyon hükümetinde kabine göreve bu hafta başladı. Ülkenin çok okunan gazetelerinden Bild, Almanya’nın yeni İçişleri Bakanı Horst Seehofer ile röportaj yaptı. Bugün yayınlanan röportajda Seehofer tartışma yaratan açıklamalarda bulundu.

2010 yılında dönemin Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un ılımlı yaklaşımı ve “İslamiyet Almanya’nın bir parçasıdır” açıklamasının ardından Seehofer, ülkede din özgürlüğüne karşı sert açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz hafta Almanya’nın başkenti Berlin’de DİTİB’e ait bir caminin kundaklanmasının ardından açıklamalarda bulunan Seehofer, “İslamın Almanya’da yeri yok. Elbette burada yaşayan Müslümanlar Almanya’ya ait. Almanya kendi alışkanlıklarını ve geleneklerini kaybetmemeli. Merkezde Hıristiyanlık var. Benim mesajım şu: Müslümanlar bizimle yaşamalı, yanımızda ya da bize karşı yaşamamalı” dedi.

İLGİLİ HABERBerlin'deki Türk camisine kundaklama şüphesiBerlin'deki Türk camisine kundaklama şüphesi

Almanya’da yaklaşık 4.4 ile 4.7 milyon arasında Müslüman yaşıyor. Resmi rakamlara göre Almanya’da yaşayan Müslümanların büyük bir çoğunluğu Türkiye kökenli ve yaklaşık 1 milyon göçmen 2015’ten itibaren Orta Doğu’dan geldi.

Son güncelleme: 13:17 16.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more