Ardı ardına gelen istifalar sonrası acil toplantı!

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit sonrası Avrupa Birliği ile ilişkiler politikasına itiraz eden iki bakanının dün istifa etmesinin ardından bugün kabinesini toplayacak ve hükümetinde yeniden birlik sağlamaya çalışacak.

Ardı ardına gelen istifalar sonrası acil toplantı!

Ülkesinin AB’den çıkışına dokuz ay kala May bir yandan 27 AB üyesiyle ticaret ve iş bağlantılarını tehlikeye atmadan, diğer yandan da yeni ve küresel ilişkiler kurma hedeflerini feda etmeden bir Brexit yasası çıkarabilmek için mücadele ediyor.

May’in iş dünyasını memnun edecek bir Brexit hedefi, dün David Davis’in Brexit bakanlığından, Boris Johnson’un da dışişleri bakanlığından istifa etmelerine neden oldu. Buna rağmen yatırımcılar May’in başbakanlığının tehlikede olduğunu düşünmüyor.

Johnson dün istifa etti.

Johnson dün istifa etti.

Birlikten ayrıldıktan sonra İngiltere’nin AB ile sürdüreceği ilişki hükümet içinde iki yıldır tartışılıyor.

Brexit vizyonunu açıklayan May dün parlamentoda Muhafazakar milletvekillerine bunu anlatırken bir yandan da Brüksel’e, işbirliği yapmazlarsa İngiltere’nin hiçbir anlaşmaya varılmadan birlikten çıkmak zorunda kalacağı uyarısı yaptı.

May, “Brexit hakkında olabilecek her fikri ve her Brexit versiyonunu dinledim. Doğru olan Brexit budur” dedi.


Yüzde 51’le ‘evet’ demişlerdi

İngiliz seçmeni, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda yüzde 51.9 çoğunlukla AB’den ayrılma lehinde oy kullanmıştı. Referandumda seçmeni en çok kaygılandıran konuların göç, egemenlik hakları ve AB’ye yapılan ödemeler olduğu ortaya çıkmıştı.

Hükümet bir yandan bu konuları çözümlerken, bir yandan da AB’nin pazarlarına erişimini sürdürmenin yollarının arıyor.

Hükümet bu amaçla, iş dünyasını zorlayacak zahmetli gümrük işlemlerinden de kurtulmaya çalışıyor. Şirketler Brexit’in bir anlaşmaya varılmadan yürürlüğe girmesi halinde, yatırımlarını durduracaklarını ya da İngiltere’den çıkacaklarını söylüyorlar.

May, hükümetindeki iç sorunları yatıştırsa bile, bu kez AB liderlerini Brexit için yaptığı önerilerin işe yarayacağı konusunda ikna etmek zorunda.

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, bugün Londra’yı ziyaret edecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...