Sözcü Plus Giriş

Artık evde solucan yetiştirilecek… Bu girişim mide bulandırıyor ama birkaç yıla solucan yiyebiliriz

Girişimci Katharina Unger, Livin Farms isimli şirketiyle yeme alışkanlıklarını değiştirmeyi ve Hong Kong, Tayland ve Çin gibi ülkelerdeki böcek tüketme geleneğini devam ettirmeyi amaçlıyor. Unger, herkesin evinde böcek yetiştirmesini bu sayede gelecekte yaşanacak kıtlığın da önüne geçmeyi amaçlıyor.

Sozcu.com.tr
12:33 -
Artık evde solucan yetiştirilecek… Bu girişim mide bulandırıyor ama birkaç yıla solucan yiyebiliriz

Hong Kong, Tayland ve Çin başta olmak üzere birçok doğu ülkesinde böcek ve kabuklu canlılar yerel mutfağın en önemli unsurlarından biri… Fakat henüz dünyanın geri kalanında bu tür canlıların tüketilmesi bir tabu halinde. Girişimci Katharina Unger, böcek ve solucanların tüketiminin artması ve daha sağlıklı bir şekilde üretilmesi gerektiğini söyleyerek Livin Farms isimli şirketi kurduğunu duyurdu. Unger, ev kullanımına uygun şekilde tasarlanan kuluçka sistemini geliştirdi.

Reuters'ın fotoğraflarında kuluçka sisteminin ev içinde kolaylıkla kullanılabildiği görülüyor.

Reuters’ın fotoğraflarında kuluçka sisteminin ev içinde kolaylıkla kullanılabildiği görülüyor.

Evde insanların kendi solucanlarını yetiştirmesini sağlayan sistem sayesinde ana yemeklere eşlik edecek böceklerin tüketilebileceğini söyleyen Unger, “2050’de Dünya üzerinde 9 milyar insan yaşayacak ve bu kadar insanı doyurmak için yeni çözümler bulmalıyız. Gelecek nesilleri beslemenin yolunu bulmalıyız” dedi. Unger, böceklerin ete alternatif olduğunu söylerken, “Et üretimi sırasında harcanan zaman ve paraya oranla böcekleri yemek atıklarıyla, ufak bir alanda, az miktarda suyla üretebiliyoruz. Üstelik tadı da güzel” dedi.

Girişimci Katharina Unger, böcek kuluçka sisteminin ilk olarak doğu pazarında satılacağını açıkladı.

Girişimci Katharina Unger, böcek kuluçka sisteminin ilk olarak doğu pazarında satılacağını açıkladı.

Konuyla ilgili Reuters’a konuşan lokanta işletmecisi Li Ching, “Kolesterol oranı düşük ve protein oranı yüksek. Kızartılmış çekirge ve solucan sağlıklı yemek alternatifi” dedi. Hong Konglu gıda uzmanı Miles Price, “Böcek üretimine dair bir regülasyon yok ve gıdaların güvenliği denetlenmiyor. Bu şirketin vadettiği detaylar kağıt üzerinde çok pratik ve sağlıklı görülüyor” dedi.

Livin Farms’ın tasarladığı kuluçka sistemine yemek artıkları koyduktan sonra 1 hafta içerisinde solucanların tüketilmeye hazır olduğu açıklandı. Yetkililer, “Haftada bir kez solucanları toplayabilirsiniz ve daha sonra dilediğiniz gibi pişirebilirsiniz” dedi.

Livin Farms’ın Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Clayton Wng, “Etin aksine solucanları daha farklı soslarda hazırlayabiliyoruz. Ben makarna sosu olarak domates, biber ve soğanla birlikte karıştırarak makarnaya ekliyorum” dedi.

Son güncelleme: 13:49 25.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more